DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

“ELİM SENDE” GLÜTENSİZ KAZAİNSİZ GIDALAR PROGRAMI

20.02.2019

Tekirdağ Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezinde bugün Süleymanpaşa MTAL çok programlı harika bir projeye imza attı.
Proje içinde 13 Kasım aile sağlığı merkezi doktorları Özden ve Birol Avcı ile okul öğrencileri hazırladıkları GLÜTENSİZ KAZAİNSİZ GIDALAR PROGRAMINI yaptılar.

13 Kasım aile sağlığı merkezi doktoru Birol Avcı yaptığı konuşmada; Son yıllarda nöropsikiyatrik hastalıklarda büyük bir artış var. Yapılan araştırmalarda bunun en büyük sebebininin besinler olduğu tespit edildi.
Otizmli çocuklarda bağırsak geçirgenliği artması kazain – glüten gibi besinler ile metabolozmasında yetersizlik bu peptidlerin bağışıklık yanıtını tetikleyerek mide – bağırsak sisteminde inflamasona neden olması gibi etmenler otizmin oluşmasında sorumulu olduğu görüşü hakimdir.
Litaratürlere baktığımızda özellikle otizm ve nöropsikiyarik hastalıklar uygulanan GLÜTENSİZ KAZAİNSİZ GIDALAR diyeti ile semptomlarda çok belirgin bir iyileşme gözlendi.
Biz 13 kasım aile sağlığı merkezi olarak özellikle küçük çocuklarda gözlediğimiz bulgulara istinaden glutensiz diyet uygulama ile semptomlarda iyileşme (özellikle konuşma ve hareketler) görüldü.
Sadece diyet ile değil. İlaç tedavisine ve çocukların teknolojiden uzak tutulmasına da önem verilmiştir. Özellikle Buğday, çavdar ve arpa tüketilmesi sonucu bağırsaklarda ortaya çıkmaktadır.
Otizmli hastalarda etkili tedavi olduğu için yaşam boyu sürdürülmesi uygundur. Ayrıca süt ve süt ürünleri otizmli çocukların diyetlerinden çıkarılması etkilidir.
Bizi bu projeye dahil ettikleri için Tekirdağ MTAL öğrenci ve öğretmenlerine teşekkür ederiz. dedi.

Okul Tekirdağ Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Serpil SElçik;Okulumuz 2007 yılından bu yana ilimizde özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimize hizmet vermektedir.12 yıllık zorunlu eğitimin tüm kademelerini içeren eğitim -öğretim yaşamlarının sonunda,öğrencilerimizin kendi kendine yetebilen ,farkındalık düzeyi yüksek,topluma faydalı bireyler olarak hayata atılmalarını hedeflemekteyiz.

Bakanlığımız tarafında hazırlanan 2023 vizyonundaki özel eğitimin hedefleri doğrultusundaki amaçlarımız arasında, velileri,diğer kurumlan ve sivil toplum kuruluşlarını biraraya getirerek ,özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar hakkında farkında lığı arttırmak ve bu amaçla çalışmalar yapmakta bulunmaktadır.

İşte bugün böyle bir çafişmayı sîzlerle paylaşmak için bir araya geldik. Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin özel Eğitim Öğrencileri için hazırladığı gulitensiz ve kazeinsiz gıdalarla tanışacağız.
Beslenme ve sindirim problemlerleri yaşayan birçok özel çocuk için alternatif tedavi yöntemi olarak kabul edilen bu gıdaların hazırlanmasına gösterdikleri çaba ve duyarlılıktan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.dedi.

Süleymanpaşa MTAL müdür v. Sema Yıldırım Akcan yaptığı konuşmada; Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ailesi olarak, özel gereksinimi olan bireylerin bulunduğu okullarda, öğretmen ve öğrencilerimizin hazırladığı glütensiz-kazeinsiz ürünleri sunarak glütensiz-kazeinsiz diyetin önemini vurgulamayı, gıda sektörünün dikkatini bu ürünlere çekmeyi, öğretmen ve öğrencileri bu diyetin önemi hakkında bilinçlendirmeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlayan, aynı zamanda projeye katılan aşçı adayı öğrencilerimizi duyarlı hale getirip meslek hayatlarında bu konuda yakacakları meşaleleri şimdiden ateşlemelerini sağlayacak “Elim Sende” adlı sosyal sorumluluk projemizi bugün, burada hayata geçirmiş bulunmaktayız.

Umarız ve dileriz ki proje amacına ulaşır ve olumlu sonuçlar elde ederiz.dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.