DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 11°C
Çok Bulutlu

Ekonomi Bakanlığı Heyeti Tekirdağ’daki Firmalara Teşvikler, Güncel Mevzuat ve Uygulamalarını Anlattı

09.04.2018

Ekonomi Bakanlığı, İTKİB ve Tekirdağ TSO işbirliğinde düzenlenen ihracata yönelik teşvikler, ihracatta sağlanan destekler ve yaşanılan sorunlar ve güncel mevzuatı içeren bilgilendirme toplantısı Tekirdağ TSO konferans salonunda yapıldı. Gerçekleşen toplantıya Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Ekonomi Bakanlığı’ndan Genel Müdür Uğur Öztürk, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Ekonomi Bakanlığı’ndan Daire Başkanları, Şube Müdürleri, Dış Ticaret Uzmanları ile çok sayıda iş insanı katılım gösterdi.
Toplantı bir dakikalık saygı duruşu ve sonrasında İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Toplantının açılış konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, “Ekonomi Bakanlığımız ve İTKİB işbirliği ile Odamız ev sahipliğinde düzenlemiş olduğumuz, yatırım teşvikleri, ihracata yönelik devlet destekleri, uygulamaları ve güncel mevzuat ile ilgili bilgilendirme toplantısına hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve kurumum Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum.
Kıymetli Konuklar, Tekirdağ TSO olarak üyelerimizin gelişimine var gücümüzle katkı sunmaya devam ediyoruz. Bugün de çok büyük önem arz eden bir konunun detaylarını dinlemek ve öğrenmek için bir aradayız. Tekirdağ çok önemli bir ihracat potansiyeline sahip olmasına karşın maalesef ihracatçı firma sayısı ve ihracattan elde ettiği payıyla istenilen düzeyde değildir. Bunun farklı sebepleri de var.
Bilindiği gibi, ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi bulunmakta ve bu hedefe ulaşmak için 500 milyar Dolarlık bir ihracat hedefi konulmuştur. Ekonomi Bakanlığımız bu hedefe ulaşılması noktasında ihracat potansiyeli yüksek olan illeri belirlemiştir. Bakanlık, bu illere özel önem vermekte ve gerekli adımların atılması için çalışmalar yürütmektedir. Tekirdağ’ da bu iller kapsamındadır.
Tekirdağ’ın ihracatının arttırılması bizim de en büyük hedefimizdir. Oda olarak ilimiz ihracatının yükseltilmesi ve ülkemiz ihracatına katkı sağlanması için projeler hazırlanmakta ve ilimizin ihracat kapasitesini artırmaya yönelik gayret göstermekteyiz. Tekirdağ’ın ihracatının yükseltilmesi, bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin geliştirilmesi ve devlet desteklerinin artması amacıyla bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz.
Değerli katılımcılar, Tekirdağ aynı zamanda sanayi üretiminde de 13 Organize Sanayi Bölgesi ve 1 Avrupa Serbest Bölgesi ile 2000’in üzerinde ulusal ve uluslar arası üretim yapan firmaları ile, ilk 500 ve ikinci 500 listesinde onlarca üretici firmaya sahip önemli bir sanayi kentidir. Dolayısıyla lojistik alt yapı anlamında büyük önem arz eden enstrümanlar olarak 4 adet dış ticaret limanı, duble karayolları, havalimanı, uluslar arası tren ağları ile, üretici firmaların ithalat ve ihracatında dünya ile rekabet etmeleri açısından müthiş bir navlun maliyet avantajı yaratıyor. Sanayi üretimi konusunda geleceği açık, önemli kentlerinden biridir Tekirdağ. Bu potansiyel yatırımlar ile ilgili enstrümanlarımızda da görülmektedir. Diğer yandan, yanı başımızdaki Balkan ülkeleri ve diğer Avrupa ülkeleri potansiyel müşterilerimiz olma noktasında alternatif olarak değerlendirilmelidir.
Kıymetli Misafirler, bu avantajlarla Tekirdağ yakın gelecekte, ülkemizin yatırım anlamında en kıymetli şehirlerinden biri olacaktır. Sözlerime burada son verirken, bugün gerçekleştirmiş olduğumuz toplantının ilimize, bölgemize ve ülkemiz ticari hayatına farklı bir bakış açısı katmasını arzu ediyor, bizleri aydınlatacak Ekonomi Bakanlığımızın yetkililerine ve katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
Açılış konuşmalarının ardından Genel Müdür Uğur Öztürk, Daire Başkanı Çiğdem Şamiloğlu, Şube Müdürü Belkıs Gürsel, Şube Müdürü Gözde İnaneri ve Dış Ticaret Uzmanı İsfendiyar Kılıç, soru-cevap bölümünde katılımcıların sorularına yönelik geniş kapsamlı açıklamalarda bulundular.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.