DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 8°C
Çok Bulutlu

DİSK/Genel-İş Sendikası Açıklaması

25.09.2019

BASINA VE KAMUOYUNA
DİSK/Genel-İş Sendikası olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinde çalışmakta olan hem kadrolu işçiler hem de 696 Sayılı KHK ile geçiş yapan şirket işçileri üzerinde örgütlü ve yetkili sendikayız. 1 Nisan 2019 tarihinde 696 Sayılı KHK ile Belediye şirketlerine geçiş yapan sendikamız üyesi işçiler için 15 Mart 2019 tarihinde 1 Ocak 2019-1 Temmuz 2019 dönemini kapsayan Toplu-İş Sözleşmesini imzaladık ve bu TİS halen yürürlüktedir. Toplu-İş Sözleşmesinin imzalanmasının üzerinden 6 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinde çalışmakta olan bazı üyelerimizin Cumartesi günleri yapmış oldukları “Hafta Tatili” çalışmasına ilişkin ücretleri halen ödenmemektedir.İmzalanan Toplu-İş Sözleşmesinin 52nci maddesinde “İşçilerin hafta tatili ilke olarak Cumartesi günü akdi, Pazar hafta tatilidir. Haftalık 40 saatlik çalışma süresini diğer 5 günde tamamlayan işçi Cumartesi ve Pazar günü tatile hak kazanır. Sendika üyesi işçilere çalışılan akdi gün veya hafta tatili günü için toplam 2 (1+1) yevmiye ödenir. Hafta tatillerinde çalıştırılan işçilere takip eden hafta içinde bir gün izin verilir. İzin verilmediği takdirde toplam 3 (üç) yevmiye ödenir” denilmektedir. Ancak Toplu-İş Sözleşmesinin imzalandığı tarihten bu yana Tekirdağ büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde halen 11 ilçede çalışmakta olan üyelerimiz Cumartesi günü çalıştırılmakta, buna karşılık hafta içi bir gün izin verilmekte fakat bir yevmiye ücretleri ödenmemektedir.
Değerli basın mensupları;
Bu Toplu-İş Sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz yıl Ekim ayında başlamış ve yaklaşık 5 ayı aşkın bir süre sonunda bu yıl Mart ayı içerisinde imzalanmıştır. Bu süre zarfında Toplu-iş Sözleşmesinin bütün maddeleri ayrı ayrı müzakere edildiği gibi söz konusu olan bu madde de uzun uzun konuşulmuş ve uygulama konusunda hiçbir itiraz ve tartışma yaşanmamıştır. Bugün geldiğimiz noktada söz konusumadde kendini açıkça ifade ettiği halde Büyükşehir yetkilileri üyelerimizin alın terinin karşılığı olan Cumartesi çalışmalarına bir yevmiye ücretlerini ödememekte ısrar etmektedir. Konuya ilişkin olarak Büyükşehir yetkilileri ile defalarca görüşmemize, konuyu yazılı olarak da kendilerine iletmemize rağmen bu hak gaspı halen devam etmektedir. Büyükşehir yetkilileri bu maddenin neyi ifade ettiğini çok iyi bilmektedirler. Ancak gerek ülkemizin içine düşmüş olduğu ekonomik kriz, gerekse de Büyükşehir Belediyesinin buna bağlı olarak yaşamış olduğu ekonomik zorluklar nedeniyle olsa gerek yüzlerce işçinin hakkı yenmektedir. Biz işçiler olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Kadir ALBAYRAK’a bizlere yıllar önce söylemiş olduğu “İşçi alın teri kurumadan hakkını alacaktır.” sözü hatırlatmak isteriz. Bizler aylardır Cumartesi günlerine ilişkin çalışmalarımızın hakkını alamıyoruz. Üstelik bu Toplu-İş Sözleşmesinde bizzat sayın Kadir ALBAYRAK’ın imzası bulunmaktadır.
Değerli basın mensupları;
Eğer söz konusu haksızlık giderilmediği takdirde sendika tarafı olarak hem ilgili Bakanlıktan müfettiş talep edecek hem de yasal yollara başvuracağız. Tüm bunların yanı sıra örgütlü toplum olarak da üretimden gelen gücümüzü de kullanmaktan çekinmeyeceğiz.Konuyu ilettiğimiz bürokratlar üyelerimizi işten atmakla tehdit etmektedir. Ancak yıllarca taşeron işçilik sisteminin acımasızca sömürdüğü bizlere bu tehditleri reva görenler şunu bilmelidir ki artık bizleri sömüremeyeceksiniz. Böyle bir uygulamaya giderseniz her türlü yasal ve sendikal hakkımız kullanarak sizlerle mücadele edeceğiz.
Son olarak sendikamız üyesi yüzlerce işçinin Cumartesi çalışmalarının karşılığı olan bir yevmiye ücret ödemelerinin geriye dönüklerde dahil olmak üzere derhal yapılmasını beklediğimizi, bunun takipçisi olacağımızı bir kez daha buradan ilan ederken Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkililerini bizlerin hakkına saygıgöstermeye davet ediyoruz. Aksi halde bu işyerinde çalışma barışı bozulacak ve bunun sorumlusu da siz olacaksınız.

MESUT ALAK
DİSK/GENEL-İŞ SENDİKASI
TEKİRDAĞ ŞUBE BAŞKANI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.