DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 20°C
Kuvvetli Sağanak

DENTOFOBİ Nedir; Nasıl Ortadan Kalkar?

24.02.2016

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Diş Hekimi Ceren Çiftçi, ‘dentofobi’nin halk arasında ‘dişçi koltuğu korkusu’ olduğunu ifade ederek, bir çok insanın dişlerinin sağlıklı ve estetik olmasını istemesine karşın bu korkuyu yaşadığını söyledi. Günümüzde ağız ve diş sağlığının öneminin giderek daha iyi anlaşıldığını; ancak diş hekimi korkusunun yenilmesi konusunda aşama kaydedilemediğini aktaran Dt. Ceren Çiftçi, kliniğe giren birçok hastanın, diş şikayetinden önce, korkusunu dile getirdiğini bildirdi.

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Diş Hekimi Ceren Çiftçi, dişçi koltuğu korkusunun nedenleri ve bu korkuyu aşmanın yolları hakkında bilgi verdi.

DENTOFOBİ OLUŞMA NEDENLERİ NELERDİR?
Dentofobinin oluşması birçok nedene bağlıdır. En büyük faktör hastanın önceki diş tedavilerinde yaşadığı kötü deneyimlerdir. Korkunun oluştuğu tedavide hasta ağrı duymuş olabilir, tam bir uyuşma sağlanmamış olabilir. Hekimiyle iyi bir iletişime geçememiş olabilir, ya da varolan korkusu yatışmadan tedaviye başlanmış ve en ufak bir müdahale bile onlarda çok büyük bir tepki oluşturmuş olabilir.
Başka bir faktör hastanın yakın çevresinden duyduğu abartılı diş tedavileridir. Bu duyumlar hastanın var olan tedirginliğini arttırmaktadır. 1950-60’lı yıllarda teknik donanım ve çalışma yöntemlerinin bilinmemesi; bu sebeple şimdiki teknolojiye inanç olmaması, rutin yıllık ağız kontrollerinin yapılamaması nedeniyle hastaların takip edilememesi, internetten tedavi videolarının izlenmesi ve hastanın son ağrılı safhada hekime başvurması; zaten var olan acının üzerine yapılan her işlem korkuyu perçinlemektedir.

DENTOFOBİ NASIL AŞILIR?
Öncelikle hasta korkusunu yenmek istemelidir. Tedavinin gerekliliğine inanmalıdır. Hekimini güvenerek seçmeli, öncesinde hekim hastasını konuşarak ve gerekirse rahatlatıcı ilaçlarla rahatlatmalı, tedavi aşamalarını anlatmalıdır.
Hasta kendisine ne gibi işlemler yapılacak bilmelidir. Tedavi öncesi ilgili çene ve dişlerde yeterli uyuşma sağlanmalıdır. Sonrasında hasta kesinlikle acı çekmeyeceğini bilmelidir.
Tedavi kesinlikle ağrısız, hijyenik ve doğru olmalı, yorucu olmamalıdır. Hasta sonsuz bir güven içerisinde hekimine teslim olmalıdır.
***
ÇOCUKLARDA DENTOFOBİ
Çocuklarda dentofobinin daha anlaşılabilir nedenleri var. Yapılacak tüm tıbbi işlemler beden bütünlüğüne zarar verecek endişesiyle çocuklarda büyük korku yaratır. Diş tedavisi ağız içinde, yani çocuğun göremeyeceği bir yere yapıldığı için korku daha fazla olur. Bunun dışında toplumumuzda ebeveynlerin, zor durumlarla başa çıkabilmek için ‘iğne yaptırırım’, ‘şeker yersen dişini çektiririm’ gibi söylemleri, çocukta koşullayarak bu korkuyu oluşturur. Çocuk anne-baba,arkadaş grubu ve yakın çevresinden duyduğu tepkileri kaydeder ve sosyal öğrenme ile korku oluşturur. Günümüzde büyük zamanımızı alan ve çocukların elinden düşmeyen tablet, akıllı telefon ve bilgisayarlardaki diş doktoru oyunları, tedavi videoları, tedavi esnasında refakatçi ebeveynin tedirgin tepkileri, hekimin çocukla iletişimindeki yetersizlik, çocuktaki korkunun diğer sebepleridir.
Çocuk tedavi öncesi tedavinin gerekliliği ve zorunluluğu konusunda ikna edilmeli, tedavi sonrası için çocuğa ödül vaati verilmemelidir. Çocuk,ödül için değil, gerektiği için diş tedavisi yaptırması gerektiğine ikna olmalıdır. Ebeveyn, çocuğun yanında, ‘ya korkarsa?’, ‘dayanabilir mi?’, ‘kesin durmaz, birşey yaptırmaz’ gibi cümleler kurmamalı, gereksiz koruyucu tavırlardan kaçınmalıdır.
Tedavi öncesi ilk seans hekimi ziyaret, tanışma seansı olmalıdır. Ne yazık ki bir çok hekim çocuk hasta tedavisini zaman ve enerji israfı olarak görmektedir. Çocuğun ilk tedavisi bu düşünce tarzındaki hekimlerle olmamalıdır. Bu hususta ebeveynlerin bilmesi gereken bir diğer şey diş hekiminin çocuk hasta tedavi etmesi için o konuda uzmanlaşmış olması gerekmez; ancak çocukla iletişimi üst düzeyde olmalıdır.

BAŞKA HANGİ SEÇENEK DEĞERLENDİRİLMELİ?
Yetişkin hastada da çocuk hastada da, hekimin hastanın veya ebeveynin elinden bir şey gelmiyor, tedavi diş hekimi koltuğunda mümkün olmuyorsa, hasta genel anestezi ve sedasyon yöntemleriyle ameliyathanede tedavi edilebilir; ancak bu işlem ekstra masraf ve küçük de olsa riski artıran bir seçenektir. Bunun için donanımlı bir hastane ortamı ve güvenilir bir ekip seçmek gerekir.
Anlaşıldığı üzere diş hekiminden ve diş tedavisinden kaçmak mümkün değil :)
Bu yüzden korkularınızı birlikte yenmeyi ve sağlıklı mutlu gülüşler oluşturmamızı dilerim.
Dt. Ceren ÇİFTÇİ \ Diş Hekimi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.