DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 23°C
Az Bulutlu

Çorlu Alışveriş Fuarı Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

31.07.2019

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Çorlu’da bu yıl 2.cisi düzenlenen Çorlu Alışveriş Fuarı’na katıldı. 2. Çorlu Alışveriş Fuarı’nın açılış törenine Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın yanı sıra, Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Vali Yardımcısı Şahin Aslan, Çorlu Kaymakamı Vekili ve Marmara Ereğlisi Kaymakamı Sıdkı Zehin, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Bulgaristan Edirne Konsolosu RadoslavaKafedjiyska, Bulgaristan Kaplıcalar Belediye Başkanı Mümin İskender, siyasi parti il – ilçe başkan ve temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, fuar paydaşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Başkan Günay TOBB’u temsilen katıldığı fuar açılışında yaptığı konuşmada;
“Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Kıymetli Başkanlar, Özel sektörümüzün değerli temsilcileri, Saygıdeğer katılımcılar, Sizleri şahsım ve TOBB Yönetim Kurulu adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Buraya gelmeden hemen önce görüştüğüm Başkanımız Sn. RifatHisarcıklıoğlu’nun selam ve sevgilerini iletiyorum sizlere. Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri Hazır Giyim, Ev Tekstili, Kültür ve Turizm Fuarı’nın ülkemize, bölgemize ve sektörümüze hayırlar getirmesini diliyorum. Bu yıl 2.’si düzenlenen fuarımızın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Özellikle Valimiz ve Belediye Başkanımız ile birlikte Çorlu Ticaret ve Sanayi Odamızın, fuarımızın gelişimine sağladığı katkı tartışılmaz. Bu birliktelik sayesinde bu etkinlik hem Çorlu’nun hem de bölgenin önde gelen hazır giyim ve turizm fuarlarından biri haline geldi. Gerek Trakya iş alemi gerekse Balkanlar bu fuarı dikkatle takip ediyor. Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan’a da bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.
Değerli katılımcılar, Türkiye, dünyanın 17., Avrupa’nın ise 6. büyük ekonomisidir. Bu başarıya bizi petrol ya da doğalgaz taşımadı. Girişimci ruhumuz, bizlere bu başarıyı getirdi. Ne kadar ürettiysek, o kadar zenginleştik. Yine ne kadar üretirsek, o kadar zenginleşeceğiz. Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek için üretimden başka şansımız yok. Bu topraklarda otomobilden, beyaz eşyaya; demir-çelikten, makineye; ilaçtan, tıbbi cihaza on binlerce farklı ürün üretiliyor. İmalat sanayideki rekabet gücümüzü 1980’den itibaren geliştirmeye başladık. 80’lerin dışa açılma hamleleri kırdan kente göçü tetikledi. Sermaye ve işgücü, tarımdan sanayiye ve hizmet sektörüne kaymaya başladı. Tekstil ve hazır giyim, Türkiye’nin sanayileşmesinin lokomotifidir. Tekstil ve hazır giyim, Türkiye’nin gerek istihdamında gerekse ihracatında öncü olan sektörlerinin başında yer almaktadır. Ülkemiz 185 ülkeye tekstil ürünü ihraç eder hale gelmiştir.
Türkiye; dünyanın 7., Avrupa’nın ise 3. büyük hazır giyim tedarikçisi konumundadır. Avrupa’nın en büyük iplik üretim kapasitesine sahip olup yine en büyük kot kumaşı ve ev tekstili üreticisidir. Halı ve yer kaplamalarında dünyanın 2.’ci büyük üreticisi konumundadır. Tekstil sektörü gerek üretim sürecinde oluşturulan katma değer gerekse ihracat gelirleri içindeki yüksek payı nedeniyle ekonomik kalkınma sürecinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Sektörde tasarım, koleksiyon ve moda kapasitesi hızla gelişmektedir. Markalaşmaya ağırlık verilmeye başlanmıştır. Diğer bir avantajımız da Avrupa pazarlarına olan yakınlığımız ve buralara yönelik lojistik imkanlardır. İplik, dokuma, örme ve tekstil terbiye işletmeleri açısından sermaye yoğun tekstil sektörü Türkiye’nin son 30 yılda en büyük istihdamını sağlamıştır. SGK verilerine göre tekstil 430 bin, hazır giyim 525 bin olmak üzere yaklaşık 1 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Sektör, hazır giyim sanayi ile birlikte imalat sanayideki istihdamın yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Yüksek işgücü maliyetlerine rağmen sektör, dünyanın en rekabetçi sektörlerinden biridir. 2018’de 168 milyar $ ihracat yapan Türkiye’nin ortalama ihraç fiyatı 1,4 dolar/kg seviyesindedir. Tekstil sektöründeyse bu rakam 12 dolar seviyesine ulaşmıştır. Bölgesel olarak baktığımızda sektörün Çorlu’da kümelendiğini görüyoruz. O nedenle bu fuarın Çorlu’da yapılıyor olması da ayrıca önemlidir.
Bir diğer önemli sektörümüz turizmdir. Turizm sadece bir iktisadi sektör değil aynı zamanda farklı ülkelerden insanları birbirine yaklaştıran bir kültürel araçtır. Türkiye’nin turistik güzelliklerini her fırsatta tanıtmalıyız. Dünyanın en fazla turist çeken 6. destinasyonuyuz. İlk 3 arasına girmek için çalışmalıyız. Türkiye’nin İtalya’dan Fransa’dan ve İspanya’dan eksiği yok fazlası var. Turizm sektörü Türkiye için dünya çapında bir başarı öyküsü olmuştur. Burası sadece deniz, güneş ve kumdan ibaret değil. Bunun ötesinde tarih ve kültür burada. İlk uygarlıkların pek çoğu bu topraklarda doğmuş. İlk para burada basılmış. Ticaret, bankacılık ve borsa ilk bu topraklarda ortaya çıkmış. Antik uygarlıklar burada. Roma, Bizans burada. Selçuklu, Osmanlı burada. Bu kadar birbirine benzemez, ama bu kadar çok kültürü barındıran, başka bir ülke daha var mı dünyada? Tüm bu nedenlerle, Türkiye’deki tarihi varlıkları korumak konusunda hiçbir ayrım yapmıyoruz. Hangi dönemden, medeniyetten, kültürden, inançtan gelmiş olursa olsun, ne varsa hepsini insanlığın bize emaneti sayıyoruz. Hepsine aynı biçimde sahip çıkmaya ve ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. 20 sene önce Türkiye’de, UNESCO dünya mirası listesine giren alan sayısı sadece 7 idi. Bugün bu sayı 17’ye ulaştı.
Gururla ifade etmek isterim ki, bunlardan biri olan 4,5 asırlık Edirne Selimiye Cami ve Külliyesinin, tüm bakım ve restorasyonunu da, kurduğumuz vakıfla TOBB olarak biz üstlendik. Bunlar dışında ayrıca, geçici aday listesinde, 78 adet doğal ve kültürel değerimiz daha bulunuyor. İşte tüm bu evrensel değerlerimizin dünyaya tanıtılması için elimizdeki en büyük fırsat turizmdir.
Değerli katılımcılar, Bu kadar olumlu gelişmeye rağmen sorunlarımız yok mu? Elbet ki sorunlarımız var. Üyelerimizin sorunlarını yakından takip ediyor, sorunlara çözüm bulmak adına TOBB olarak tüm gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak konseylerimiz ve ilgili sektör meclislerimizle birlikte başta Bakanlığımız olmak üzere tüm kamu kurumlarıyla yakın çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi yurtiçi fuarları denetleme yetkisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndedir. Ticaret Bakanlığımızdan aldığımız yetkiyle yurtiçi fuar takvimini yayınlıyor ve fuar düzenleyicisi şirketleri yetkilendiriyoruz. Sektörün doğru bir biçimde işlemesi için gerekli olan adımları atıyoruz. TOBB’dan önce fuar sektöründe düzensizlik hakimdi. Herkes her yerde her fuarı yapabiliyordu. Şimdi bu işlere belli standartlar getirildi. Hem fuar şirketlerini, katılımcı firmaları ve ziyaretçileri memnun eden bir yeni sisteme geçilmiş oldu. Bugün de ülkemizin çok değerli fuarlarından birinde bir aradayız. Geçen yıl 235 bin kişinin ziyaret ettiği Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri Hazır Giyim, Ev Tekstili, Kültür ve Turizm Fuarı’na bu yıl çok daha yüksek bir katılım olmasını diliyorum. Tüm katılımcılara başarılar diliyorum, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.