DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer: ‘Zehirleyen otlar değil denetimsizlik’

07.11.2019

Yüceer: ‘Zehirleyen otlar değil denetimsizlik’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ıspanak zehirlenmeleriyle ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi. Yüceer, “Gıdaların sağlıklı bir şekilde tüketicisi sunulmasını denetlemekle yükümlü kurumlar bellidir. Ama görülen o ki, bu mekanizma sağlıklı bir şekilde işlememektedir” dedi. Yüceer, vatandaşın ve üreticilerin daha fazla mağdur olmaması için adım 

İstanbul, Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli’de, ıspanak tüketen çok sayıda kişinin zehirlenmesi Meclis gündemine taşındı. Konuyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını isteyen CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ıspanağın içine karışan ve zehirlenmelere neden olan ürünün hiçbir denetime takılmadan vatandaşın sofrasına kadar gelmesinin tedirgin edici olduğunu belirtti.

Yüceer, Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde, tarım, hayvancılık ve balıkçılık gibi sektörlerde sağlıklı ve sürdürülebilir üretim yapılmasının en başta hükümetlerin görevi olduğuna dikkat çekti.

PLANSIZLIK VE DENETİMSİZLİK HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Yüceer, “Türkiye yaş sebze ve meyve üretiminde dünyanın pek çok ülkesine göre avantajlı bir konumdadır. Ancak tarımsal üretimdeki plansızlık ve bilinçsizlik, çiftçinin piyasa şartlarında yalnız bırakılmasıyla birleşince, ülkemiz bu alandaki coğrafi ve iklimsel avantajlarını adeta heba etmektedir. Sıkıntı bununla sınırlı kalmamakta, denetimsizlikle birleşince halk sağlığını tehdit eder bir noktaya varmaktadır. Bunun son örneği İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli ve Edirne illerimizde ıspanak tüketen 196 vatandaşımızın zehirlenmesidir” dedi. 

ÜRÜN TEK BİR ELDEN Mİ PAZARA SÜRÜLDÜ?

Zehirlenmelere yol açtığı belirtilen ürünün, tek bir üreticiden pazara sürüldüğüne ilişkin iddialara dikkat çeken Candan Yüceer, “Tarım ve Orman Bakanlığı, söz konusu ürünün toplatılıp toplatılmadığı, zehirlenmelere yol açan ürünün kim veya kimler tarafından, nerede, ne şekilde satışa sunulduğu gibi konularda kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama yapmamıştır. Bu durum, hilesiz ve doğru bir şekilde üretim yapan ıspanak üreticilerini de mağdur etmiş, onları da ellerindeki ürünleri satamaz durumda bırakmıştır” ifadelerini kullandı. 

VATANDAŞ UCUZ AMA SAĞLIKSIZ GIDAYA YÖNELDİ

Gıda enflasyonundaki tırmanış sonrası, taklit ve tağşiş ürünlerin pazarının giderek büyüdüğüne dikkat çeken Yüceer, hayat pahalılığı karşısında vatandaşın, ucuz gıdalara yöneldiğini, denetim de yetersiz kalınca sağlıksız ürünlerin kolaylıkla vatandaşın sofrasına ulaşabildiğini belirtti. 

Yüceer, “Yetkililer, ıspanak gibi ürünlerin tüketilmeden önce yabancı otların ayıklanması gerektiğini belirtmektedir. Ancak her yurttaşın otları birbirinden ayırt etmesi akla uygun bir yaklaşım değildir. Gıdaların sağlıklı bir şekilde tüketicisi sunulmasını denetlemekle yükümlü kurumlar bellidir. Ama görülen o ki, bu mekanizma sağlıklı bir şekilde işlememektedir” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde Kayseri’de nar yiyen bir aileden 6 kişinin zehirlendiğini, 4 yaşındaki bir çocuğun da hayatını kaybettiğini hatırlatan Yüceer, bu ve benzeri olayları vatandaşın temel ihtiyacı olan gıdaları tüketirken bile endişe duymasına neden olduğunu söyledi. Yüceer, Meclis’in konuyu ivedilikle araştırması gerektiğini vurguladı. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.