DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 21°C
Çok Bulutlu

CHP DEN AKÇAY’A YANIT

31.08.2014

Tekirdağ CHP il teşkilatı tarafından yapılan yazılı açıklamada;Milletvekilimiz Candan Yüceer, tarafına gelen belgelerle Tekirdağ Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Hizmet Binası’nın 2013 yılında yapılan ihalesini yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine taşımış, yolsuzluk iddialarının araştırılmasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn İdris Güllüce’den talep etmiştir.
Milletvekilimiz Sn Yüceer’in ortaya koyduğu belgelerden de anlaşıldığı üzere maliyeti ilk başta 3.358.000 TL olarak belirlenen bina, Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yeniden hesaplanmış ve projenin yeni maliyeti, 4.145.677 TL olmuştur. Binanın ilk maliyet hesabı ile son maliyeti arasındaki fark 787.677 TL’dir.
Neredeyse 1 milyon TL’lik fark artırım isteği, 27 Şubat 2013 tarihinde AKP Tekirdağ İl Başkanlığı tarafından talep edilmiştir. AKP Tekirdağ İl Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği faks ile bu farkın oluşmasını talep etmiştir.
Sn Yüceer’in yazılı soru önergesine, yarası olan gocunur misali, Sn Bakan Güllüce’den önce, AKP Tekirdağ İl Başkanı Sn Ahmet Akçay, hezeyan dolu açıklamalarla yanıt vermiştir.
Şimdi yazılı basını açıklamasına bakıyoruz; Sn Akçay öyle bir konuşmuş ki neresini düzelteceksin…
AKP’li Akçay’ın “ricacı” olduğu Bakanlıkta hele hele “Keşke bulaşmasaydık’ diyen bir kişinin bakanlığı. Üstelik bu bakanlık, artık adı rant işiyle sıkça anılan, İllerden gelen “ricayı” emir telakki eden bir bakanlık! Bu konuyu geçiyoruz, zira konu İl Başkanı’nı da aşacak nitelik taşıyor.Milletin vekili sıfatını taşıyan Sayın Candan YÜCEER onun gereğini zaten yüce Parlemento’da yaptı, yapıyor.
Bol sıfırlı rakamlar yazdığı ortaya çıkan AKP İl Başkanı kendisinin de açıklamasında kabul ettiği gerçeklerden biraz utanıp sıkılacağına çıkıp, milletvekilimize, belediyemize, partimize saldırıyor.
Biz Sn Akçay’dan isterdik ki, “Böyle bir şey yok, bu iddialar bizi bağlamıyor, biz bol sıfırlı rakamlarla Devlet kurumlarına talimat vermiyoruz” desin. Ama maalesef Sn Akçay’ın açıklamalarından da görüyoruz ki bu iddiaların hepsi doğru. Devletin bir kurumuna AKP İl Başkanlığından çekilen faksla talimat verilmiş. Demek ki “sıfırlama” işlemini sadece Başbakanlık yapmıyor, sıfırların “değerini” İl başkanlıkları da İlçe başkanlıkları da biliyor.
Öncelikle yanıt bekleyen çok soru var:
• AKP İl Başkanlığı hizmet kalitesini ölçme yeri mi? Bu devletin hiç mi Kamu Kurumu yok?
• Bina ilk projelendirildiğinde Isıtma-Soğutma sistemi yok muydu ki projenin eksiklerini İl Başkanlığı tespit ediyor ve Bakanlığa talimat veriyor?
• AKP İl Başkanı Müteahhit mi, iş takipçisi mi?
• Bu işi kim, kimlerin adına talep etti?
• İl başkanlığı bu talebi yerine getirmek için durumdan vazife mi çıkardı?
• Bol sıfırlı rakamlar yazıp, Devlet kurumlarına talimat vermenin neresi doğal?
• AKP İl Başkanlığı bu işin neresinde?
• Sn Akçay, çıksın kendi açıklamalarıyla artık iddia olmaktan çıkıp somut hale gelen, bu sorulara verecek cevabı varsa yanıt versin. Aksi halde, sorumluluğunu yerine getirsin Tekirdağ halkı ondan, AKP’de pek olmayan sorumluluğunu yerine getirme görevini bekliyor.
Bu arada AKP İl Başkanlığı bir siyasi parti temsilcisi mi, bakanlığın bir birimi mi? İl Başkanlığı hizmet için okul ister, yol ister, ihale üzerinden rakam belirlemez. Rakamları düzeltip bakanlığa talimat veremez.
Sn Akçay’ın, mail atarken, faks geçerken Yüceer’e mi soracağız, CHP’ye mi soracağız, sözlerini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. denildi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Cumhuriyet Halk Partisi
Tekirdağ İl Başkanlığı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.