DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 10°C
Çok Bulutlu

Çerkezköy Endüstriyel Fuarı Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

26.09.2019

Bölgemizde bulunan endüstriyel üretim yapan ya da bu sektöre tedarikçi olan büyük ölçekli firmalar ile küçük ve orta ölçekli firmaları bir araya getirmek amacıyla Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuara Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, Rektör, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, Trakya Oda/Borsa Başkanları ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.
Gerçekleşen fuara Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni temsilen katılan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay burada yaptığı konuşmada;
“Sayın Valim, Sayın Milletvekillerim, Büyükşehir Belediye Başkanım, Rektörüm, Kaymakamlarım, İlçe Belediye Başkanlarım, Oda ve Borsalarımızın Başkanları, değerli konuklar ve basınımızın kıymetli temsilcileri; Sizleri şahsım ve TOBB Yönetim Kurulu adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Buraya gelmeden hemen önce görüştüğüm Başkanımız Sn. RifatHisarcıklıoğlu’nun selam ve sevgilerini iletiyorum sizlere. 3. Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın ülkemize, bölgemize ve sektörümüze hayırlar getirmesini diliyorum.
Fuarımızın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle Valimiz ve belediye başkanımız ile birlikte Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odamızın ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın fuarımızın gelişimine sağladığı katkı tartışılmaz. Bu birliktelik sayesinde bu etkinliğin hem Çerkezköy’ün hem de bölgenin önde fuarlarından biri haline geldi. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Süleyman Kozuva’ya da bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.
Değerli katılımcılar, Çerkezköy, ülkemizin sosyo-ekonomik olarak en gelişmiş 30 ilçesinden biridir. Çerkezköy, ülkemizin ve bölgemizin önemli sanayi merkezlerinden biridir. Aynı zamanda 50 yıla yakın OSB kültürü ile ülkemizin nitelikli üretim üssü konumundadır. Bizler Çerkezköy’ün bu başarılarından gurur duyuyoruz.
Kıymetli konuklar, Türkiye, dünyanın 17., Avrupa’nın ise 6. büyük ekonomisi arasındadır. Bu başarıya bizi petrol ya da doğalgaz taşımadı. Girişimcilik ruhumuz bizlere bu başarıyı getirdi. Ne kadar ürettiysek, o kadar zenginleştik. Yine ne kadar üretirsek, o kadar zenginleşeceğiz. Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek için üretimden başka şansımız yok. Bu topraklarda otomobilden, beyaz eşyaya; demir-çelikten, makineye; ilaçtan, tıbbi cihaza on binlerce farklı ürün üretiliyor. İmalat sanayindeki rekabet gücümüzü 1980’den itibaren geliştirmeye başladık. İşte bugün geldiğimiz noktada Türkiye, içinde bulunduğu büyük coğrafyada Çin ile İtalya arasındaki en büyük sanayi ülkesi konumundadır.
Değerli katılımcılar, zor bir dönemden geçiyoruz. Bu dönem, eldekini muhafaza etme dönemi. Üretim ve istihdam kapasitesini korumamız lazım. Kapanan her bir işletme, üretimini durduran her bir fabrika, milli servetin kaybıdır. Bizler, tüm bu faizlerle, kurlarla, vergilerle ve her gün karşımıza çıkan farklı bürokratik mevzuatla mücadele halindeyiz. Bin bir türlü sıkıntılı yaşarken, devletimizden tek isteğimiz, yanımızda olduğunu göstersin. Bu iktisadi mücadele ortamında bizi yalnız bırakmasın. TOBB ve Oda-Borsalar olarak üyelerimizin sıkıntılarına yönelik attığımız birçok adım var. Tüm bu sıkıntılara, çözüm önerileri geliştirerek bakanlıklar nezdinde takibini sürdürüyoruz. Yüksek faizler, ilçe ve ürün bazlı teşvik sistemi, KDV iadeleri, peşin vergi takip ettiğimiz konulardan sadece birkaçı.
Yine son dönemde üyelerimiz için önemli olan mesleki eğitimde TOBB-MEB işbirliği projesini hayata geçirdik. Üyelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda devlet destekli ticari alacak sigortası, ticari uyuşmazlıklar ve işçi-işveren anlaşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk, finansmana erişimde KGF teminatı konularının hayata geçmesini sağladık. Biz asla karamsar değiliz. Zira son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin de üstesinden geldik ve yola devam ettik. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına gireceğiz.
Saygıdeğer Katılımcılar, bildiğiniz gibi yurtiçi fuarları denetleme yetkisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndedir. Ticaret Bakanlığımızdan aldığımız yetkiyle yurtiçi fuar takvimini yayınlıyor ve fuar düzenleyicisi şirketleri yetkilendiriyoruz. Fuarcılık sektörünün doğru bir biçimde işlemesi için gerekli olan adımları atıyoruz. TOBB’dan önce fuar sektöründe düzensizlik hakimdi. Herkes her yerde her zaman istediği fuar yapabiliyordu. Şimdi bu işlere belli standartlar getirildi. Hem fuar şirketlerini hem de katılımcı firmaları ve ziyaretçileri memnun eden bir yeni sisteme geçilmiş oldu. İşte bu vizyonla harekete ederken, bugün de ülkemizin çok değerli fuarlarından birinde bir aradayız. 3 gün sürecek olan Çerkezköy Endüstri Fuarı’nın bölgemize ve sektörlerimize hayırlı olmasını ve bol katılımcılı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.”
Konuşmaların ardından protokol üyeleri fuara katılan stantları gezerek firmalardan bilgi aldılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.