DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI AÇILIŞ VE ÖDÜL TÖRENİ NKÜ DE YAPILDI

03.10.2018

Tekirdağ il müftülüğü tarafından düzenlenen 1-7 Ekim Camiler ve Din görevlileri haftası programı NKÜ de yapılan etkinlikler ve ödül töreni ile yapıldı.
Programa göre Kuran tilaveti sonrası il müftüsü İsmail İpek günün anlam ve önemini belirten konuşması sonrası, başkan Kadir Albayrak, vali vekili Bekir Sıtkı Hanlıoğlu birer konuşma yaptılar.
Panel kısmına geçildi. İl müftüsü İsmail İpek yönetiminde il müftü yardımcısı Dr. Hızır Yağcı, Abdullah Arslan, Ruhan Mermi, Hüseyin Öresin isimli hocalar tarafından panel düzenlendi.

Müftü yardımcısı Doktor Hızır Yağcı, Abdullah Aslan, Ruhan Mermi, Hüseyin Öresin tarafından “Camiler ve Din Hizmetlerine Adanmış Ömürler” konulu tema dışında Tekirdağ da yıllarca kuran kursu ve vakıf kurarak hizmette bulunan merhum Adem Arslan’ın oğlu Abdullah Arslan babası Adem Hoca hakkında bilgiler verdi.
Panel sonrası yıl boyu asli görevleri dışında gençlere, bağımlılara, engellilere yönelik çalışmalar yapan yaz kuran kurslarında ramazan ayı faaliyetlerinde üstün gayret gösteren din görevlilerine plaketler verildi.

Doktor Hızır Yağcı yaptığı konuşmada;Bir toplumu ayakta tutan değerler erozyona uğrayınca toplumu yeniden ayağa kaldırmak için kimden neler beklenir diye bir soru sorduğumuz zaman toplnmoa manevi önderleri akla gelir. Doğrusu bu dahi başlı başına toplumun manevi mimarları olan imamların toplumun değerlerini korumada ve inşa etmedeki rolünü ortaya koymaktadır. Nitekim Asım Efendi Kamus tercemesinde imam kelimesini! anlamlarından birinin duvar ustasının duvarı düzgün yapabilmek için kullandığı çırp* ipine dendiğini nakletmektedir. Bu anlam din gönüllüsünün toplumu doğruluk üzere inşa etme görevini ortaya koymaktadır. Merhum Akif’in hayal ettiği dinine, vatanına bağlı, ilim, irfan ve ahlak sahibi Asım’ın neslini de Köse İmam yetiştirmiştir. Evet, kısaca din gönüllüsü cemiyete adam yetiştirendir; cemiyetten adam devşiren değil.

Hiç şüphesiz ilk insan Adem (as)’dan bu yana insanlık kemale doğru ilerlemektedir. Ancak insanlık bu yolda ilerlerken tarih içerisinde bazen geri dönüşler yani toplumsal çöküşler yaşamıştır. Haddi zatında bu çöküşler kaçınılmaz olmadığı gibi iasaan doğasındaki tedavi edilemez bir hastalıktan değil; iradesine bağlı ihmallerinden «e ahlakî bozukluklarından ileri gelmiştir. İşte peygamberler insanlığı bu ihmaller» sebep olduğu yozlaşmadan kurtararak insanlık tarihi boyunca toplumsal dönüşüm projelerinin en önemli öncüleri olmuşlardır. Hz. Şuayb bozuk düzenin terazisi ticaret ahlakını düzenlemek, onun peygamberlik misyonunun en temel ilkelerinde bin solmuştur.
Lüt (as) cinsel ahlakta sapma yaşanan bir topluma gönderilerek iffete dönüş çağrısı yapmıştır. Başta Hz. Peygamber olmak üzere diğer bütün peygamberler yaşadıkları toplumları batıl güçlerin esaretinden kurtarmaya çalışmış, özgürlük arayışının örnelleri olmuşlardır.

Peygamberlerden sonra her Müslüman bu dinin tebliğcisidir ve iyiliği emredip kötülükten alıkoyma görevi vardır. Nitekim Hindistan, Çin, Endonezya ve Sudan gibi ülkelerde İslam, Müslüman tüccarların örnek davranışlarının insanları etkilemesiyle yayılmaya başlamıştır. Yine Endülüste de durum bundan farklı değildir. En az Tank b. Ziyad kadar, Müslüman sanatkârlar, zanaatkarlar ve tüccarlar fetihte etkili olmuşlardı. Tarık b. Ziyad gemileri yakmadan önce onlar kalpleri fethetmişlerdi. Bununla birlikte Hz. Peygamber’in ulemanın peygamberlerin varisleri olduğunu haber vermesi, özellikle Allah, her yüz senede bir, teceddüdü (yeniden yapılanmayı) sağlayacak bir alimi mutlaka gönderir şeklindeki ifadeleri, öncelikli sorumluluğun dia adamlarına/ulemaya ait olduğunu ve bu sebeple toplumların kriz dönemlerinden kurtuluşlarının alimlerin rehberliğinde gerçekleşeceğini haber vermektedir. Ancak ba sorumluluğu yerine getirmeye çalışırken peygamberin misyonuna soyunmadan önce Allah resûlünün yıldızlara benzettiği ve duruşlarıyla insanlığa yol gösteren sahab* olmak hedeflenmelidir.

Dünkü motivasyonunu kaybetmiş toplumlara verilecek en büyük enerji/ilaç ümittir. Hz. Peygamber’i hatırlayacak olursak daha Medine’nin savunmasını yapmak amacıyla hendek kazarken Kisra ve Kayser in saraylarının İslam topraklarına katılacağını müjdelerken; münafıklar, biz daha hendekten başımızı kaldırıp abdest bozmaya gitmekten korkarken, Muhammed bize olmadık şeyler vaad ediyor”diyorlardı.

Hz. Peygamber’in tebliğ metodunu özümsemiş ulema da yaşadıkları toplumun ümidi olmuşlardır. Yakın tarihimizde yaşayan ve hemen çoğumuzun en azından adını duyduğu Reis’ül Kurra merhum Abdurrahman Gürses’in bir hatırası oldukça manidardır. İstanbul’da Fatih veya Beyazıt camilerinden birinde icazet verirken, merasimde hafızlar geleneğe uygun olarak aşrı şerifler okuyor. Hafızlardan biri, okuduğu aşrı şerifi, Allah’ın azabı çetindir, ayetiyle bitirince.

Abdurrahman Gürses Hoca aşrı şerifi okuyan hafıza neden Allah’ın rahmetini anlatan ayetlerle bitirmediği için sitem eder. Halkı ümitsizliğe sevk etmek doğru diyerek ikaz eder.

camiden başlamasıyla, kurtuluş savaşında halkımızın camilerde yapılan vaiz ve okunan hutbelerle din adamları tarafından bilinçlendirilmesiyle hep gurur duyduk. Son zamanlarda acaba camilerimiz ve din gönüllülerimiz bu tarihi misyonlarından uzaklaşıyor mu diye endişelenirken, halen hafızamızda yerini koruyan 15 Temmuz ihanetinde, din gönüllülerimizin minarelerden salalarla yaptığı çağrının sütçü imamın çağrısıyla aynı olduğunu fark eden irfan sahibi milletimiz bu ihanete dur demiş, müsaade etmemiştir.

Allah’a hamdolsun ki bugün;

Abdest almak için şadırvanı soran üniversiteli yabancı bir öğrencinin dilini anlamadığından duyduğu üzüntü neticesinde İngilizce ve Arapça hutbe okuyacak duruma gelen,

Soğuk geçen kış şartlarını dikkate alarak minareden yaptığı çağrıyla topladığı yiyecekleri yaban hayvanları için cemaatiyle doğaya bırakan,

Aşevi kurarak komşumuz açken tok yatamayız diyen,

Çeşitli nedenlerle eğitim-öğretimi yarıda kalan çocuklarımızın-gençlerimizin eğitim öğretimlerine devam etmeleri için seferber olan, Yetimlere sahip çıkan,
Bağımlılıkla mücadele ve Kan bağışı kampanyaları gibi sosyal sorumluluk projelerine imza atan,

Sadece kendi ülkesinde değil; Doğu Türkistan’da, Orta Doğu’da, Afrika’da hasılı dünyanın her hangi bir yerinde ızdırap çeken bir insanın derdiyle dertlenen çok sayıda görevlimizin haberlerini memnuniyetle müşahede ediyoruz.

Bu vesile ile mihraba can veren, minberden nur saçan, kürsüden ilim, hikmet ve
marifetle müminlere yol gösteren başta Gönenli Mehmet Efendi, Mehmet Rüştü
Aşık kutlu, Haşan Akkuş, Serezli Kesikbacak İsmail Efendi, Abdurrahman Gür>e>. Hacı veyiszade Mustafa (Kurucu) Efendi gibi manevi hayatımızın inşa ve ihyası için ömürlerini din hizmetlerine adayanları rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık afiyet ve hayırlı hizmetler dileyerek sözlerimi bitiriyor, hepinize teşekkür ediyorum.
Kız öğrenciler arası kuran-ı kerim yüzünden güzel okuma yarışması finalinde Türkiye 2. olan Şevval Çolak ve annesi Üzlüfet Çolak’a başarı plaketi verildi.


Plaket Alanlar:
Şerafettin Poyraz – İl Vaizi
Muharrem Akça – Çerkezköy GAziosmanpaşa imamhatip
Ruhan Mermi – Çorlu kocatepe kuran kursu öğretici
Fuat Yıldız – Ergene Sarıkaya Tunahan C. İmam
Kadir Yaşar -Hayrabolu Güzelcebey C. İH
Mehmet Doğan – Kapaklı OSB C.İH
Hüseyin Akar – Malkara GAzisüleymanpaşa C.İH
Adem Kaplan – Saray Ayazpaşa C.İH
Recai Hatipoğlu – Süleymanpaşa Gazimuratbey İ.H.
Mehmet Güner – Süleymanpaşa Benoğlu C. İH.
İbrahim Tuna – Şarköy Gölcük C. İ.H

Panele Tekirdağ vali yrd. Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, Başkan Kadir Albayrak, S.paşa kamakamı Arslan Yurt, il müftüsü İsmail İpek, emniyet müdürü Mustafa Aydın, Süleymanpaşa müftüsü Ayhan Okur, Çerkezköy -müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, Çerkezköy- Adem Gülmek, Ergene -ŞAban ÇAkmak, Hayrabolu -Haydar Hüyük, Kapaklı- İsa Aktaş, Malkara – Safi Çınar, M.ereğlisi – Yusuf Aslan, Saray -Abdullah ERaoğlu, ŞArköy – Menderes Karapınar ve kuran kursu öğretmenleri katıldılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.