DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 20°C
Kuvvetli Sağanak

BİSİKLET İLE SAĞLIKLI YAŞAM

16.04.2015

BİSİKLET ALIMI

Sağlığı korumak ve geliştirmek için; fiziksel aktivite engellerini yok etmek ve buna uygun stratejiler geliştirilmektedir. Bunu yaparken; bütünleştirici, çok sektörlü ve ortaklık temelli yaklaşımlar desteklenmelidir. Çocuk ve adolesanlar başta olmak üzere toplumun her kesiminin fiziksel aktivite düzeyinin artırılması ve fiziksel aktivite engellerinin ortadan kaldırılması gerektiği söylemekte; bu sayede kalp ve damar hastalıkları, kanser, diyabet ve kronik solunum yolu hastalıkları artışının durdurulabileceği ve bunların neden olduğu erken ölümlerin azaltılabileceği düşünülmektedir.
Dünyada tüm ölümlerin yaklaşık % 70’ini kronik hastalıklar oluşturmaktadır. Kronik hastalıklar için önlenebilir davranışsal risk faktörleri sağlıksız beslenme, yetersiz fizik aktivite (hareketsizlik), tütün kullanımı ve alkolün zararlı kullanımıdır.
Dünya Sağlık Örgütü fiziksel aktivite düzeyinin artırılmasına yönelik hedef ve stratejileri belirleyerek ülkelere yapılabilecekleri konusunda önerilerde bulunmakta ve izlenecek yol haritasının çizilmesinde liderlik yapmaktadır. Küresel hedeflerde 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış sürecinin durdurulması, fiziksel aktivite yapmayan nüfus oranının %10 azaltılması yer almaktadır.
Ülkemizde yapılan pek çok çalışmada fiziksel aktivite düzeyini saptamak amaçlanmıştır. Bu araştırmalardan TBSA 2010 sonuçlarına göre;
*12 yaş üstü bireylerin %71,9’unun hareketsiz olduğu, %9,7’sinin yetersiz düzeyde fiziksel aktivite yaptığı bulunmuştur.
*Aynı çalışmada 6-11 yaş grubu çocukların %58,4’ünün düzenli egzersiz yapmadığı saptanmıştır.
DSÖ işbirliğinde yapılan Türkiye Çocukluk Çağı (7-8 Yaş) Şişmanlık Araştırması 2013 (COSI-TUR-2013) sonuçlarına göre ise;
Her dört çocuktan üçü hiç spor yapmamaktadır (%74,2),
Hafta içi çocukların %22,4’ü en az bir saat bilgisayarda oyun oynamaktadır.
Hafta sonunda çocukların %56,8’inin günlük aktiviteleri arasında bilgisayarda oyun oynama bir aktivite olarak yer almaktadır. Yine aynı çalışmada televizyon seyretmenin çocukların önemli etkinliklerinden biri olduğu saptanmıştır.
Hafta sonunda çocukların %97,7’sinin günlük yaşam aktiviteleri arasında televizyon seyretmek yer almaktadır.
Bu araştırmalar ışığında; Ülkemizde de fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla hedefler belirleyerek stratejiler geliştirmek, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek, fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmaktadır.
Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” 2014-2017 yıllarını içerecek şekilde güncellenmiştir. Sayın Bakanımızın da öncelik verdiği programın hedefleri, Bakanlığımızı ilgilendiren çeşitli strateji ve politika belgelerinde de zikredilmiştir. Nitekim 2014-2018 yıllarını kapsayan Onuncu Kalkınma Planı’nda da: “15 yaş ve üzeri nüfusta yeterli fiziksel aktivite yapanların oranının yüzde 62’ye çıkarılması” hedef olarak belirtilmektedir.
Bu bağlamda okullarda çocuklarımıza ve gençlerimize düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemimiz üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması için fiziksel aktivitenin arttırılmasına yönelik Bakanlığımızca bisiklet alımı gerçekleştirilecektir. Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce her ilçemize 15 adet olmak üzere 5. 6. ve 7. sınıflarda Seçmeli Spor Ve Fiziki Etkinlik Derslerinde ve/veya “Bisiklet Modülü” dersini uygulayan okullara bisiklet desteği sağlanacaktır. Bu etkinliğin ilk aşamasında 165 adet bisiklet Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce alınmış ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 20.04.2015 tarihinde ve 16.00 da Halk Sağlığı Müdürlüğünde imzalanacak olan protokolle teslimi yapılacaktır. Tüm Kamu, Kurum ve Kuruluşlara duyurulur.

TEKİRDAĞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.