DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 21°C
Gök Gürültülü

Başkan Yüksel 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü coşkusuna ortak oldu

17.07.2019

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişiminin geri püskürtülmesi ile her yıl kutlanmaya başlanan 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü, tüm yurtta olduğu gibi Süleymanpaşa’da da çok sayıda etkinlikle idrak edildi.

15 TEMMUZ ÇOK SAYIDA ETKİNLİKLE İDRAK EDİLDİ

Tekirdağ Valiliği tarafından organize edilen ve birçok kurumla birlikte Süleymanpaşa Belediyesinin destek verdiği etkinlikler, Tekirdağ Valiliği önünden başlayıp Süleymanpaşa Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde sahil dolgu alanına kadar süren Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü ile devam etti.

Sahil dolgu alanında düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından 15 Temmuz 2016 yılında yaşananların özetlendiği gösterimlerle sürdü. Kürsüden günün anlam ve önemine ilişkin mesajlar okundu ve daha sonra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, kürsüye gelerek konuşmasını gerçekleştirdi. Türk milletinin kahramanlığına vurgu yapan Vali Yıldırım, üç yıl önceki hain kalkışmanın tekrar yaşanmaması için gereken önlemlerin alındığını dile getirdi.

YÜKSEL: “O GECE HERKES BİRBİRİNE KENETLENDİ”

Tekirdağ Valisi Yıldırım’ın ardından Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel bir konuşma gerçekleştirdi. Yüksel, “Üç yıl önce bugün bir mesaj almıştık. ‘Türkiye’de bir şeyler oluyor,’ diyorlardı. Tabi, yaşımız itibariyle darbe hatırlamıyoruz. Abdest alıp evden çıktık. Gördük ki yalnız değilmişiz. Yüzlerce, binlerce kardeşim bir anda alanlara inmiş. İşte o zaman bu milletin bir ferdi olduğuma şükrettim,” diyerek sözlerine başladı.

O gece yaşananlara değinen Yüksel, “İstanbul’dan, Ankara’dan haberler geliyordu. Sıra ne zaman Tekirdağ’a gelecek diye bekliyorduk. O dönemki valimiz, başsavcımız, emniyet müdürümüz, jandarma komutanımız ve kışlalarımızdaki askerlerimiz, yani herkes bir anda birbirine kenetlenmişti. Asker kıyafeti giymiş teröristler değil, adam gibi adam askerlerimiz bizimle birlik olmuştu. Konu neydi? Konu bu milletin bekasıydı. Analarımızın, bacılarımızın namusuydu, şerefiydi. Şanlı al bayrağımızdı. Elhamdülillah, o akşam ve sonraki akşam bu millet duruşundan zerre geri adım atmadı,” ifadelerini kullandı.

“BU TOPRAKLARDA HİÇBİR HESAP TUTMADI, TUTMAYACAK”

“Herkes bu topraklar üzerinde hesap yapabilir. Ama herkes o gece gördü ki, o hesaplar bu topraklarda tutmadı, tutmayacak,” diyen Yüksel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “7 asırdır bu topraklar üzerinde oyunlar oynanmaya çalışıldı. Ama bu son dönem ağır geldi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dâhili ve harici bedhahlarımızın olacağını söylemiş, bizi uyarmıştı. 40 yıllık planlar uygulamaya kondu ama milletimizin feraseti ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde o istila girişimi geri püskürtüldü. Bu millet topa, tüfeğe, tanka göğsünü siper etti. Elinde sadece iman dolu göğsü vardı. Neden? Çünkü kaybedeceği çok önemli bir şeyi vardı.”

“BU TOPRAKLAR DEDELERİMİZİN EMANETİ, KİMSEYE YEDİRMEYECEĞİZ”

Atalarımızın emaneti olan topraklara sahip çıkmaya devam edeceklerinin altını çizen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Yüksel, “Bu topraklar bize dedelerimizin emaneti. Biz de bizden sonraki nesillere bu emaneti teslim etmekle yükümlüyüz. Bu emaneti kimseye yedirmedik, yedirmeyeceğiz. Kurtuluş savaşında bir ders verdik. Daha önceki ihtilallerde birkaç defa derslerini aldılar. Ama 15 Temmuz, ilk kez istila girişimine karşı milletin bir duruşuydu. Bu hainler amaçlarına ulaşsalardı ne olurdu diye bir hayal edin. ‘Namusları sizlere helaldir,’ diye fetva veren bir zihniyetten bahsediyoruz. Müslümanın Müslümana verdiği fetvaya bakın. O istila girişimi gerçekleşmiş olsaydı, biz önce analarımızın, bacılarımızın, evlatlarımızın namusunu düşünür hale gelecektik. Sonra Suriye’deki gibi Türkiye içinde bir kaos ve çatışma ortamı olacaktı. Sonra diyeceklerdi ki, ‘Türkiye’de karışıklık var, hemen gelin, müdahale edin.’ O pis botlar bu topraklara değecekti. Ama Elhamdülillah millet buna izin vermedi,” dedi.

“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE OLMAK ZORUNDAYIZ”

“Bu topraklarda yaşamanın bedelinin ağır olduğunu unutmamalıyız,” ifadeleri ile sözlerine devam eden Yüksel, “Bizlere düşen birlik ve beraberlik içinde olmamız, bütün ayrımcılıkları bir kenara bırakıp aynı şanlı Türk bayrağının altında, aynı ezanların altında, bu güzel ve kutsal toprakların üzerinde kardeşçe yaşamamızdır. Eğer biz fitne ve fesadı aramıza sokarsak, dışarıda bizi bölmek ve parçalamak için hesap yapan, pusuda bekleyen bir sürü kahpe var. Dolayısıyla ne olur küçük dünya menfaatleri üzerinden birbirimizi kırmayalım. Yeryüzünde ne kadar mazlum millet, ne kadar fakir fukara, garip guraba varsa bu milletten beklentisi çok büyük. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir devlet ve millet olmak zorunda. Bunun farkına varalım. Biz ne kadar güçlü olursak, topraklarımız üzerinde hesap yapanlara karşı o kadar net bir şekilde duvar ve perde örebiliriz. Hükümet şöyleymiş, muhalefet böyleymiş söylemlerine ne olur bakmayın. Biz büyük ve güçlü Türkiye olmak zorundayız. Biz ezik bir millet olmadık, olamayız, olmayacağız,” diye konuştu. Yüksel’in konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

“251 ŞEHİDİMİZ OLMASAYDI 3-4 MİLYON ŞEHİT, YETİM VE ÖKSÜZÜMÜZ OLACAKTI”

15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden sivil ve üniformalı şehitlerin kahramanlığını vurgulayan Yüksel, “251 şehidimizi de hiçbir zaman unutmadık, unutturmayacağız. O şehitlerimizin arkasında 378 yetim ve öksüz kaldı. Eğer bu 251 şehidimiz olmasaydı belki de 3-4 milyon şehit, öksüz ve yetimimiz olacaktı. O yüzden 15 Temmuz bizim için önemli. Ne olur, buna herhangi bir partinin meselesi gözüyle bakmayın. Bu milletin beka sorunu dediğimizde başka yerlere çekmeyin. Şu anda Süleymanpaşa Belediye Başkanı olarak karşınızdayım. Bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışmalarla güçlü Türkiye’nin evlatları nasıl olur, gelecek nesillere ve milletimize anlatacağız ve işleyeceğiz,” açıklamasında bulundu.

“MÜSLÜMANIN MÜSLÜMANA ÜSTÜNLÜĞÜ SADECE TAKVADADIR”

Sözlerini birlik ve beraberlik çağrısı yaparak tamamlayan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, şöyle konuştu: “Bir sürü seçim çalışmasında bulundum. Hemşeri derneklerine ziyaretler yaptım. Doğu illeri derneklerimize, Karadeniz derneklerimize, batı illeri derneklerine gittim. Hepsi farklı şehirlerden gelmiş insanlardı ama herkesin gönlünde vatan, bayrak ve ezan sevgisini gördüm. Müslümanın Müslümana üstünlüğü sadece takvadadır. Aynı secdede, aynı hizada duruyoruz. Aynı şanlı al bayrağın altında yaşıyoruz. Gerisi boş. Ne olur her türlü fitneye gönlümüzü kapatalım. Birbirimizi kucaklayalım. Bize bizden gayrısı yalan. Bize kimse kapısın açmadı, açmayacak da. Elhamdülillah bu millet de kimsenin kapısına gitmeyecektir. Yüce Yaradan şanlı al bayrağımızı yere indirtmesin. Ezanlarımızı dindirtmesin. Bizim birlik ve beraberliğimize zeval vermesin. Bu güzel toprakları düşman botuna çiğnetmesin. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Tüm gazilerimize saygı ve hürmetlerimi sunuyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları hürmet, muhabbet ve dualar ile yâd ediyorum.”

PROGRAM MEHTERAN KONSERİ VE İKRAMLARLA DEVAM ETTİ

Program Süleymanpaşa Belediyesi Mehteran Takımı’nın konseri ile devam ederken, Başkan Yüksel, konuşmasının ardından alanda toplanan binlerce vatandaşa Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Aşevi tarafından hazırlanan pilav, ayran ve su ikramında bulundu. Alanda kurulan çok sayıda stantta Kızılay, Yeşilay, AFAD gibi kurumların yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu da vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulundu.

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü etkinlikleri, saat 00.13’te tüm Türkiye ile aynı anda okunan salâ ile sona ererken, etkinlikler boyunca vatandaşlar Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ile fotoğraf çektirdi, sevgilerini ve taleplerini iletti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.