DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

Başkan Uyan’dan bir zafer daha

21.02.2019

Birinci derece arkeolojik sit alanına doğalgaz müjdesi

KURUL KARARINA YAPILAN İTİRAZA DANIŞTAY SON NOKTAYI KOYDU

Marmaraereğlisi ilçesindeMustafa Kemal Paşa ve Bahçelievler Mahallelerindeki birinci derece arkeolojik sit alanı olan Antik Perinthos kenti bölgesinde doğalgaz hattı döşenmesi için Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı’nın müracaatları başarıya ulaştı.

Danıştay, Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararına istinaden bölgede doğalgaz hattı döşenmesinin uygun olmadığı kararı veren Tekirdağ İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu ve yıllardır bölgede yaşayan vatandaşların doğalgaza kavuşmasının yolu açıldı.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı’nın birinci derece sit alanında yaşayanların temel ihtiyaçlarından olan doğalgaz için verdiği mücadelenin başarıyla sonuçlanmasını sevinçle karşılayan vatandaşlar: “İlçeye doğalgazı kimin getirdiğini şimdi görsünler. Bizler için verilen mücadeleyi başka kim vermiş. Belediye Başkanımız İbrahim Uyan’ın ve ekibinin doğalgaza kavuşmamız için verdikleri mücadele herkese örnek olmalı. “dediler.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı tarafından Marmaraereğlisi merkezde Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun ‘1. Derece arkeolojik sit alanı olan Antik Perinthos kentinin içinden doğalgaz dağıtım hattı döşenmesinin uygun olmadığıyönündeki kurul kararıyla Tekirdağ İdare Mahkemesi’nin kararına yönelik yapılan itirazda Danıştay Dördüncü Dairesi son noktayı koyarak bölgede doğalgaz hattı döşenmesinin yolu açıldı.

KURUL KARARINA YAPILAN İTİRAZA DANIŞTAY SON NOKTAYI KOYDU

Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun Marmaraereğlisi ilçesi 1. Derece arkeolojik sit alanı olan Antik Perinthos kentinin içinden doğalgaz dağıtım hattı döşenmesinin uygun olmadığına ilişkin 05/12/2014 tarih ve 2074 sayılı kurul kararının iptaline yönelik Marmaraereğlisi Belediyesi’nin ilk önce başvurduğu Tekirdağ İdare Mahkemesi Edirne Kültür Varlıkları Koruma kurulu kararını uygun bulmuştu. Bunun üzerine Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı’nın Danıştay On Dördüncü Dairesi’ne taşıdığı davada; Danıştay, Tekirdağ İdare Mahkemesi’nin kararının bozulmasına karar verdi.

Danıştay On Dördüncü Dairesi’nin kararına itiraz eden Edirne Kültür Varlıkları Kurulu’nun itirazı da Danıştay üst mahkemesi tarafında reddedildi. Böylelikle; 1. Derece arkeolojik sit alanı olan Marmaraereğlisi merkezdeki Antik Perinthos kentinin içinden doğalgaz dağıtım hattı döşenmesinin yolu açıldı.

DOĞALGAZ HATLARININ YAPILMASININ ZORUNLU OLDUĞU BELİRTİLDİ

Tekirdağ İdare Mahkemesi’nin doğalgaz hattının 1. Derece arkeolojik sit alanı bölgesinden geçmesine uygun olmadığı yönündeki kararını Danıştay On Dördüncü Dairesi “doğalgaz verilebilmesi için dağıtım hatlarının yapılmasının zorunlu bir altyapı uygulaması niteliğinde olduğu” gerekçesi ile bozdu.

Dava sonucunu vatandaşlarla paylaşan Başkan Uyan; “Birinci derece Arkeolojik sit alanı bölgesi için yıllardır sürdürdüğümüz çalışmalar başarıya ulaştı. Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun doğalgaz çalışmasının yapılmasının sit alanına zarar vereceği yönündeki kararını Tekirdağ İdare Mahkemesi’ne taşımıştık. Tekirdağ İdare Mahkemesi talebimizi reddetti. Danıştay’a yaptığımız itirazı kazandık. Danıştay On Dördüncü Dairesi doğalgaz verilebilmesi için dağıtım hatlarının yapılmasının zorunlu bir altyapı uygulaması olduğunu belirti. Vatandaşımızın rahat ve huzurlu bir ortamda yaşaması bizim olmazsa olmazımızdır. Her şey halkımız için. Birinci derece arkeolojik sit alanında oturan vatandaşlarımıza ve tüm ilçemize hayırlı olsun. “dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.