DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

BAŞKAN KADİR ALBAYRAK’IN 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ MESAJI

25.11.2019

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen önemli ve anlamlı bir gündür.

Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlük rejimine karşı mücadele eden, Mirabel kardeşler olarak bilinen üç kadın, 1960 yılında rejim güçleri tarafından hunharca öldürülmüş ve bu elim olayın meydana geldiği gün olan 25 Kasım, Birleşmiş Milletler tarafından 1999 tarihinde alınan karar doğrultusunda Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ilan edilmiştir.

Kadına yönelik şiddet, tüm insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Dünya genelinde kadına yönelik şiddet konusunda önemli ilerlemeler kat edilmiş olsa da fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddet devam etmektedir. Bu konuda bilinç ve farkındalık oluşturmaya yönelik uzun yıllardır sürdürülen çalışmalar, ne yazık ki yetersiz kalmaktadır.

Kadınların değer görmedikleri, ayrımcılığa uğradıkları ve hatta şiddet ve istismara maruz kaldıkları bir ortamda toplumun barış, huzur ve refahından söz edilemez. Kadına yönelik şiddet doğrudan veya dolaylı olarak toplumun tamamını etkilemektedir.

Toplumsal bir sorun olan kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele için erken yaşlardan itibaren verilecek iyi bir eğitim ile bireylerin bilinçlenmesi sağlanmalı, kadına yönelik şiddetin önlenmesiyle ilgili sosyal projeler hayata geçirilmeli, kadını korumaya yönelik kamu hizmetleri güçlendirilmeli ve çözüm sağlamaya yönelik yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, şiddete uğrayan tüm kadınlarımızın yanındayız ve onların destekçisi olmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele gününün toplumumuzdaki farkındalıkları güçlendirmesi ümidiyle, kadına ve insanlığa yapılan her türlü şiddeti kınıyor, şiddetin tamamen ortadan kalktığı, barış, huzur ve mutluluğun hâkim olduğu daha güzel bir dünya diliyorum.

Kadir ALBAYRAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.