DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 15°C
Sağanak Yağışlı

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

16.09.2019

Tekirdağ Esnaf Sanatkarlar Odaları , TSO, Ticaret il müdürlüğü, Esnaf Kefalet Koop. tarafından ortaklaşa yapılan program gereği 16 -22 Eylül Ahilik haftası etkinlikleri kutlanmaya başladı.

İlk tören valilik tören alanında çelenk sunma, saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla başladı. Ardından Esnaf Sanatkarlar temsilcileri ziyaretler yaptılar. İlk ziyaretleri Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’a oldu. Daha sonra sırasıyla Bşb başkanı Kadir Albayrak’ı ziyaret ettiler. Devamında Hasan Ali Yücel meydanında programa deva edildi.
Buradaki programda geçmiş dönem ahisinin konuşması, mehteran gösterisi, ahilikte pabucu dama atma gösterisi izlendi. Yılın ahisi Ali Kırbaç’a ŞET kuşatması yapılarak ödül verildi.

Programda Esnaf Sanatkarlar odası Başkanı Sami Kayın ve Ticaret il müdürü Enver Tepe birer konuşma yaptılar.

Enver Tepe konuşmasında; Ahinin anlamı kardeşlik demek olup, yardımseverlik, cömertlik ve eli açıklık demektir.
Ahiliğin kurucusu olan Ahi Evran-ı Veli, 12. Yüzyılda yaşamış ve dericilik mesleği ile meşgul olmuştur. O yıllarda Anadolu’ya yerleşen Türkmenleri sanat, iktisat ve ahlaki yönden örgütleyerek Ahilik Teşkilatını kurmuştur.
Kendisi, halkın iyi bir Müslüman ve vasıflı bir meslek sahibi üretici olması için çalışmalar yapmış ve 32 çeşit esnafı teşkilatlandırarak zamanla, Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasında sanatını icra eden bütün esnaflara yayılacak olan Ahilik sisteminin temellerini atmıştır.
Zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye ve vatandaş ile devlet arasında sağlam ve güvenilir ilişkiler kurmayı amaçlayan Ahilik Teşkilatı, bütün faaliyetlerini güzel ahlak ve sosyal adalet sistemi üzerinde kurmaya çalışmıştır.
Ahilikte, eşine, işine, aşına saygı ve özen göstermek, eli açık olmak, sofrası açık olmak, alışverişte ölçüde, tartıda doğru olmak, hak ederek ve helal kazanmak, iyi bir esnaf iyi bir üretici olmak vardır.
Üründe kalite, ücrette makul fiyat, dürüstlük ilkesi, tüketici hakları gibi konulara asırlar öncesinden ışık tutan ahilik kültürünün ne kadar yararlı ve elzem olduğu bugün daha iyi anlaşılmaktadır.
Şu güzel sözler, Ahi Evran ı Veli ye aittir.
Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir.
Akıl ve ahlak ile çalışıp, bizi geçen bizdendir.
Bu duygu ve düşüncelerle 12. Ahilik Haftasının bütün Esnaf ve Sanatkarlarımıza hayırlı olmasını, bereket ve bol kazanç diler, hepinize saygılar sunarım.dedi.

Ahilik yarışmasında dereceye giren terzi Cevdet Dırak’a ödülü takdim edildi.
Devamında kalfa yarışması 1.si Şarköy den Sultan Sezer’e ödül verildi. Çırak ödülünü ise Naim Köse Aldı. Programın devamında ahilik haftası kutlamasına katılan kurumlar adına ikramlar yapıldı. Etkinlikler hafta boyunca devam edecek.


YILLARA GÖRE TEKİRDAĞ AHİ BABALARI

1- NAZMI YEL 2008 TEKİRDAĞ TERZİLER ODASI
2- NAZMI YEL 2009 TEKİRDAĞ TERZİLER ODASI
3- ALİ GEYİK 2010 TEKİRDAĞ MADENİ EŞYA ODASI
4- HAŞAN KIRCI – 2011 TEKİRDAĞ MADENİ EŞYA ODASI
5- METİN BAK – 2012 ÇORLU KAHVECİLER ODASI
6- SEFER BAŞKIR – 2013 TEKİRDAĞ MADENİ EŞYA ODASI
7- KEMAL GÜLER – 2014 TEKİRDAĞ KAHVECİLER ODASI
8- HAYRİ ÇOBANOĞLU 2015 SARAY ESNAF VE SANATKARLAR ODASI
9- FEHMİ ÜLBEĞI- 2016 HAYRABOLU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI
10- FİKRİ GÜNER – 2017 ÇERKEZKÖY ESNAF VE SANATKARLAR ODASI
11- HÜSEYİN TOPÇU 2018 MALKARA ESNAF VE SANATKARLAR ODASI
12-ALİ KIRBAÇ 2019 ŞARKÖY ESNAF VE SANATKARLAR ODASI

Ahi Evran’dan esnaflara tavsiyeler; Ustalık Kuşağı üç defa bağlanır. Üç defa tekrarlanmasının sebebi ahiretteki üç kapının açık, üç kapının kapalı olmasını temsil etmesidir. Ve helalleşme başlar. Kalfa önce ahi babanın, sonra heyet üyelerinin en son ustasının elini öper ve helallik alır. Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama.Kimseyi kandırma. Kanaatkar ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme. Eksik tartma. Kuvetli ve üstün durumda iken , affetmesini, hiddetli iken, yumuşak davranmasını bil. Ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir .Akıl ve ahlak ile çalışıp, bizi geçen bizdendir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.