DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 31°C
Az Bulutlu

8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ

08.05.2017

Toplumların geleceği, o toplumu oluşturan bireylerin nitelikleri ile doğrudan ilişkilidir. Toplumu oluşturan bireylerin nitelikli olabilmesi ve üretken yaşayabilmesi, her şeyden önce bu bireylerin sağlıklı olmalarına bağlıdır.
• Beslenme bozuklukları ve enfeksiyon hastalıklarına bağlı çocuk ölümlerinin kontrol altına alınmasından sonra, kalıtsal hastalıklar gündeme gelmiştir. Talasemi ve Hemoglobinopatiler kalıtsal olarak geçen bir kansızlık hastalığıdır. Anne ve babadan çocuklara geçebilir. Talasemi hastaları solgun, halsiz, iştahsız olur. Tedavi görmediği takdirde vücutta gelişme geriliği gibi şikâyetler ortaya çıkar. Bu tür kalıtsal hastalıklarda en etkili yöntem hasta çocuk doğumunu önlemektir. Bu da ancak;
• Toplum taraması, Genetik danışma (rehberlik), Halk eğitimi, Doğum öncesi tanı ve tedavi yöntemleri kullanılarak, anormal hemoglobin hastası doğumunun uygun strateji ile önlenmesi,
• Mevcut hemoglobinopati hastalarının yaşam süreleri uzatılarak, yaşam kalitelerinin arttırılması ile gerçekleşebilir.
Talasemi taşıyıcıları bu durumu özel bir kan testi yaptırarak öğrenebilirler. Evlilik öncesinde her genç bu testi yaptırmalıdır. Bu testin sonuçları evlenmeye engel değildir. Amaç her ikisi de taşıyıcı çiftleri saptayarak bu çiftlerin hasta çocuk sahibi olmalarını önlemek ve sağlıklı çocuk sahibi olmalarını sağlamaktır.

Ülkemizde, talasemi (Akdeniz Anemisi) ve orak hücre anemisi başta olmak üzere, kalıtsal kan hastalıkları önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye’de sağlıklı Türk popülasyonunda beta-talasemi taşıyıcı sıklığı % 2,1 olup, yaklaşık 1.300.000 taşıyıcı ve 4000 civarında hasta vardır. Her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmektedir.
Bu kapsamda, ülke genelinde mevcut sorunların çözümü için 30.12.1993 tarihinde 3960 sayılı olarak yayımlanan Kalıtsal Kan Hastalıkları ile Mücadele Kanunu’na dayanılarak hazırlanan “ Kalıtsal Kan Hastalıklarından Hemoglobinopati Kontrol Programı ile Tanı ve tedavi Merkezleri Yönetmeliği” 24 Ekim 2002 tarihli ve 24916 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
Bu yönetmeliğin amacı, ülkemizde sık görülen kalıtsal kan hastalıklarından talasemi ve orak hücre anemisi başta olmak üzere anormal hemoglobinlerin, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında önlenmesi ve mücadele edilmesine yönelik tedbirlerin ve bu hastalıkların tanı ve tedavilerine yönelik faaliyetlerin usul ve esaslarını düzenlemektedir. Bu yönetmeliğe dayanılarak bir Hemoglobinopati Bilim Kurulu oluşturulmuş ve 41 ilde Hemoglobinopati Kontrol Programı başlatılmıştır.
Açılan merkezlerde Hemoglobinopatilerin tanı ve tedavisine yönelik çalışmalar ve toplum taramaları gerçekleştirilmiştir. Programın yürütüldüğü İlimizde, 2010 yılında 11923 kişi ve evlenen çiftlerin % 91’i, 2011 yılında 12468 kişi ve evlenen çiftlerin % 93’ ü, 2012 yılında 12674 kişi ve evlenen çiftlerin % 94’ü, 2013 yılında 12297 kişi ve evlenen çiftlerin %94’ü 2014 yılında 12754 kişi ve evlenen çiftlerin % 94 ‘ü, 2015 yılında 12947 kişi ve evlenen çiftlerin % 94.12’si, 2016 yılında 13069 kişi ve evlenen çiftlerin % 95.18’i talasemi yönünden taranmıştır.
Hastalığın tedavisinin ne kadar güç ve pahalı, aile ve çocuk için ne kadar sıkıntılı olduğu düşünülürse, hastalığı önlemenin önemi daha kolay anlaşılmaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mayıs ‘Dünya Talasemi Günü’ olarak kutlanmakta, Talasemi ve diğer hemoglobinopatilerin önlenmesinin önemi hafta boyunca vurgulanmaktadır.
Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.