DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ TEKİRDAĞ DA TÖRENLERLE KUTLANDI

26.01.2018

“26 Ocak Dünya Gümrük Günü” dolayısıyla Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı personelin katılımıyla Tekirdağ da bir dizi etkinlikler düzenlendi.

Tören alanındaki programa Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Abdullah Özgür, Bölge Müdür Yardımcısı Mahmut Muhtar Koç, Tekirdağ Gümrük Müdürü Bekir Sıtkı Özçelik, Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürü İsmail Şali, İl Ticaret Müdürü Enver Tepe, Gümrük Müdür Yardımcıları Serdar Memiş, Serkan Tarhan, Şube Müdür Vekili Murat Şafak, Bölge Amiri Metin Orakçı, Gümrük Müdür Yardımcı Vekili Aylin Arıca ve çok sayıda gümrük çalışanı katıldılar.

İlk tören valilik Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı.  Saygı duruşu ve İstiklal marşı okunmasıyla devam etti.  Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Abdullah Özgür tören alanında yaptığı konuşmada;

6 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle, Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü mensupları olarak büyük önder ATATÜRK’ün manevi huzurunda toplanmış bulunuyoruz. Bu vesile ile Devletimizin kurucusunu ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Başta Devletimizin ve milletimizin akibeti için Afrin’de bulunan tüm güvenlik güçlerimizin en az kayıpla başanlı olması için dua ediyoruz.

Gümrük Kavramı, ilk çağlardan itibaren uzun yıllar, mali nitelikli bir vergi türü olarak ele alınmıştır. Sanayi devriminden sonra gümrük rejimlerinin; ticaretin yönlendirilmesinde, ulusal ekonomilerin uluslararası ticaretten daha fazla pay almasının temininde, ulusal sanayinin teşvik edilmesinde etkili bir politika aracı olarak kullanıldığım görmekteyiz.

Ancak zaman içinde gümrük rejimleri ve uygulamalannm karmaşık yapısı, gittikçe edemen olmaya başlayan himayeci görüşlerin uluslararası mübadeleyi zorlaştırdığı ve ticaretin gelişmesine engel olduğu görülmüştür. Bu durum 19. asır başından itibaren, gümrük mevzuatı ve uygulamalan konusunda, uluslararası bir uzlaşma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır.

Uluslararası ticaretin geliştirilmesinde ve engellerin kaldırılmasında, gönümüze değin önemli görevler üstlenen “Dünya Gümrük Örgütü” (World Customs Organization-WCD) olarak adlandırılan teşkilat, ilk toplantısını gerçekleştirdiği 26 Ocak 1953 tarihini esas alarak, her yılın 26 Ocak gününü, DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ olarak ilan etmiş olup, bu tarih tüm Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de Dünya Gümrük Günü olarak kutlanmaktadır. Bu bağlamda toplumda gümrük hizmetlerinin işleyişi hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile çeşitti etkinlikler yapılmaktadır.

Dünya Gümrük Örgütü her yıl için bir tema belirlemektedir. Bu yılki temamız ” Ekonomik Kalkınma icin Güvenli Bir İs Ortamı” olarak tespit edilmiştir.

Ekonomik kalkınma; teknolojik ilerleme ve gelişme ile birlikte huzurlu ve güvenli bîr ortamda artış gösterirken, kaos ve belirsizlikten olumsuz etkilenmektedir. Dünya Gümrük Örgütü tarafından oluşturulan SAFE Standartlan ile dünya gümrüklerinde kesinlik ve tahmin edilebilirliğin sağlanması hedeflenmektedir. Standart modeller oluşturmak ve bu şekilde hem gümrük idarelerinin hem de iş sahipleri arasında gelişmiş bir işbirliğinin sağlanması öngörülmektedir.

Bu gelişmiş iş birliğinin sonucunda ticaretin ve iş akışlarının farkındalığını artıracak şekilde işlemlerin kolay ve kısa sürede yapılması ile maliyetler düşecek ve ekonomik anlamda güvenli bir iş ortamı oluşmuş olacaktır. Böyle bir ortamda ekonomik kalkınma kaçınılmazdır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük İdareleri olarak güvenli iş ortamını oluşturmak için 7 gün 24 saat esasına göre elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Devlet memuru olmanın bilinci ve sorumluluğunu idrak etmiş kamu görevlileri olarak gümrük hizmeti iş akış sürecindeki tüm tarafların etkin destekleyicileriyiz.

Gümrük idareleri olarak, gerek sınır komşumu olan ülkelerle bilgi paylaşımı, ortak proje geliştirme ve uygulama, gerekse ülke içinde yakın paydaşlarımız olan ithalatçılar, ihracatçılar, sanayiciler, nakliyeciler, antrepo sahip ve işleticileri, ticaret erbabı ve bunların kurumsal statüdeki temsilcileri olan Sanayi ve Ticaret Odaları, İhracatçı Birlikleri, Gümrük Müşavir Dernekleri, Organize Sanayi ve Serbest Bölge Kurum ve Kuruluşları ile koordineli çalışmaya özen gösteriyoruz.

Gümrük kavramından esas olarak Türkiye’ye giren ve çıkan eşyaya uygulanacak kuralları anlamamız gerekmektedir. Bu anlamda Gümrükler, bir ülkenin geleceğinin teminatıdır. Ekonominin olmazsa olmaz parametreleri olan tan m ve sanayinin dış etkenlerden korunmasından, gelecek nesillerin maddi ve manevi sağlığının korunmasına kadar çok geniş alanda hizmet veren gümrük teşkilatlan, devletlerin kaderlerinde önemli rol oynayabilmektedirler. Vergi tahsilatlarının yüzde yirmisinin gerçekleştirildiği gümrük idareleri kamu mâliyesinin önemli bir unsurudur.

2017 yılı itibari ile Tekirdağ Gümrük Müdürlüğünden 4.368.911.520 USD ithalat, 1.170.876.195 USD ihracat yapılmış olup ithalat nedeni ile gümrük vergisi ve KDV olarak 2.320.141.120 TL vergi tahsilatı yapılmıştır.

Bu rakamlar ile ekonomik makro büyüklüklerin % 4 yaklaşılmaktadır. Çanakkale ve Tekirdağ illerini kapsayan Gümrük Bölge Müdürlüğü hizmet çevresinde ise dış ticaret verileri 8 milyar USD ithalat. 3.264.266.000 USD ihracat ve 3.675.102.926 TL vergi tahakkuku ve tahsilatı olarak gerçekleştirilmiştir. Teknolojinin en son yeniliklerini kullanarak ülke refahının arttırılmasını teminen dış ticaret politikalarının hayata geçirilmesinin yanı sıra, emniyet ve güvenlik amaçlı risk analizleri yapmak suretiyle her türlü yasa dışı eşya hareketinin önlenmesi noktasında da etkin mücadele devam etmektedir.

Sözlerime son verirken başta ülkemiz olmak üzere; tüm Dünya Gümrük İdareleri çalışanları, gümrük müşavirleri ve gümrüklerle yakın işbirliği içinde hizmet üreten kurum ve kuruş mensuplarının Dünya Gümrük Gününü içten duygularla kutluyor, başarılarla dolu güvenli nice dünya gümrük günleri dilerim.dedi.

Atatürk anıtı önündeki tören’in ardından Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Abdullah Özgür, Bölge Müdür Yardımcısı Mahmut Muhtar Koç, Tekirdağ Gümrük Müdürü Bekir Sıtkı Özçelik, Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürü İsmail Şali, Ticaret İl Müdürü Enver Tepe, Gümrük Müdür Yardımcı Vekili Aylin Arıca katıldılar.

Vali Ziyareti Sonrası heyet vali yardımcısı Lütfullah Gürsoy’u makamında ziyaret etti.  Ardından Tekirdağ Adliyesi Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç’a ziyaret yapıldı.

Ziyaretler sonrası 26 Ocak Dünya Gümrük Günü Törenleri sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.