DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 21°C
Parçalı Bulutlu

20’lik Dişler Neşenizi Kaçırmasın!

25.04.2016

Dt. Ceren Çiftçi / Diş Hekimi

20’lik Dişler Neşenizi Kaçırmasın!

  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Diş Hekimi Ceren Çiftçi, 20’lik dişlerin neden olduğu sürme ağrısı zorluğu, çarpışıklık ve kist oluşumuna yol açan nedenler hakkında bilgi verdi. Bazı kişilerde 20 yaş dişlerinin hiç oluşmadığını veya yer bulamadığı için süremediğini anlatan Dt. Çiftçi, gömülü dişin tespiti, pozisyonu, çekilmesi gerekliliği ve iyileşme süreci hakkında bilgilendirdi.

  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Diş Hekimi Ceren Çiftçi, 20’lik dişler hakkında şu bilgileri verdi: 20’lik dişler alt ve üst çenede; sağda ve solda en arkada çıkan üçüncü büyük azı dişlerimizdir. Genellikle 17-25 yaşları arasında sürme zamanı olduğundan bu dişlere 20 yaş dişi, aynı zamanda akıl dişi de denir. Normalde her diş çeşidi gibi 4 adet oluşup sürmesi beklenir. Onların varlığında ağzımızda 32 tane dişimiz bulunur; ancak bazı insanlarda 20 yaş dişleri hiç oluşmazlar ya da ağız içinde diş arkında yer bulamayıp süremezler, gömülü kalırlar. Hastalar genellikle bu dişler sürmüş mü, gömülü mü ya da ileriki zamanda sorun çıkaracak mı merak ederler. Bunu tespit etmek için, öncelikle klinik olarak diş muayenesi yapılır. Yirmi yaş dişi ağızda yoksa çenelerin radyografları alınır ve dişlerin var olup olmadığı, varsa pozisyonları anlaşılır.
  24 yaşında, yirmi yaş dişlerinin %95’i çenedeki bütün hareketlerini tamamlarlar. Bu aşamada diş, ya çıkış yolunu takip eder; çenedeki yerine düzgünce yerleşir,ya da farklı bir yönde kendine çıkış yolu bulmaya çalışır. Eğer düzgün doğrultuda süremezse diş, bundan sonra herhangi bir yaşta problem çıkarabilir. Bu sorun genellikle yirmilik dişin, çenedeki darlık yüzünden sürecek yer bulamaması ve sürmeye çalışırken komşu dişe baskı yapmasıdır.

 YİRMİ YAŞ DİŞLERİ NEDEN ÇEKİLMELİDİR?

 Çürük; bu dişler en geride oldukları için rahat sürmüş olsalar bile hasta genellikle bu bölgeyi düzgün temizleyemez ve yirmilik dişler oldukça kolay çürür, geç fark edilir. Bazen çürük büyük değilse dolgu ile diş tedavi edilir; fakat, hasta ağrıyla gelmişse, dişin çürüğü köklere inmiştir ve bu dişlerin kökleri düzgün olmadığından kanal tedavisi mümkün olmamaktadır. Diş çekilir.
  Perikoronitis (Çevre Dişetinin Apsesi); yirmi yaş dişleri bazen yarım sürer, tamamı çıkamaz. Ağız içinde dişin yarısı görünür. Dişin diğer yarısını dişetinden oluşan bir kapüşon örter. Gıda artıkları ve bakteriler o kapüşonun içine dolarak orada enfeksiyon oluşur ve diş apse yapar. Hasta inanılmaz bir ağrı hisseder. İlerlemiş perikoronitiste dişin yanı, yanak, yüz şişebilir. Hasta ağzını açmada zorlanabilir. Böyle durumlarda öncelikle enfeksiyon antibiyotik tedavisiyle kontrol altına alınır, akabinde diş çekilir.

   Sürme Ağrısı Zorluğu; sürme esnasında yirmilik diş komşu dişe baskı yapıp ağrıya neden olabilir. Bazı durumlarda komşu dişi öylesine rahatsız eder ki, komşu diş kökünde erime, sürmüş kısımda çürümeye neden olabilir. Böyledurumlarda geciktirmeden yirmilik diş alınmalıdır.
  Çarpışıklık; yirmi yaş dişleri sürerken, çenede eğer yeterli alan yoksa, diğer dişlerde çapraşıklığa neden olabilir. Bu durumlarda diş çekilir.
  Kist Oluşumu; her dişin sürmeden önce çene kemiğinin içinde diş dokularının korunmasını sağlayan bir kılıfı vardır. Süremeyen yirmi yaş dişleri bazen bu kılıftan kist oluşturur. Hatta bu kist bazen tümöre dönüşebilir. Bu tümör büyürse çene kemiğini eritir, zayıflatır ve çene kırıklarına neden olabilir.
  Doktorunuz radyograflarınızı incelerken böyle bir durumun oluşup oluşmayacağını gözlemler, duruma göre şikayetinizin olmadığı yirmi yaş dişlerinizin çekimine karar verebilir.

  HER YİRMİ YAŞ DİŞİ ÇEKİLMELİ Mİ?
  Rutin diş hekimi muayenenizde ağız içinde sürmüş veya çene kemiği içinde gömülü yirmi yaş dişi varlığı tespit edilir. Hiç oluşmamış ve oluşmayacak da olabilir. Yirmilik diş varlığında doktorunuz size sorun teşkil edip etmeyeceğini söyleyecek ve duruma göre şikayetiniz yoksa, 6 aylık periyotlar halinde sizi kontrole çağıracaktır. Üniversite hastanelerinde genellikle hastalara, sonradan sorun çıkaracağı öngörülerek tüm yirmi yaş dişlerinin çekimi önerilir. Ancak bazı durumlarda bu dişler gayet düzgün sürmüş olabilir ve köprü protezi ayağı olarak bile kullanılabilmektedir.

  YİRMİ YAŞ DİŞLERİNİN ÇEKİMİ NORMAL DİŞ ÇEKİMİNDEN FARKLI MIDIR?

  Oldukça farklıdır. Sürmüş yirmilik dişlerde çekim,normal diş çekimine benzer. Ancak yarı gömülü ve gömülü dişlerde,ağız içinde yeterli miktarda kesi yapılır, üzerinde çene kemiği varsa kemik kaldırılır, diş çıkartılır ve alan, dikişle kapatılır. Yani çekim, cerrahi çekime dönüşür. Yeterli yapılan lokal anestezi (uyuşturma) ile hasta operasyon sırasında hiç ağrı hissetmez. Çekim sonrası ağızda şişlik, ağrı ve kanama görülebilir. Operasyon sonrası doktorunuzun önerdiği ilaç ve bakımla bu sorunlar minimuma indirgenir veya hiç görülmeyebilir.

  İYİLEŞME NASIL OLUR; NE KADAR SÜRER?
  Öncelikle hasta ,doktorunun önerdiği tüm bakımı harfi harfine yerine getirmelidir;
– Yara yeri korunmalı,48 saat boyunca o tarafla çiğneme yapılmamalıdır
– 24 saat sigara içilmemelidir. Sigara kanlanmayı ve çekim boşluğundaki pıhtıyı bozar. İyileşmeyi geciktirir,ağrıya neden olur.
– Çalkalama ve tükürme yapılmamalıdır,oluşan pıhtı yerinden oynamamalıdır.
– Dikiş atılmışsa bir hafta dikişlerle oynanmamalıdır.
– Doktorun verdiği soğuk tampon(buz)u 5 dakika o taraftaki yanağa uygulayıp,5 dakika çekilmelidir. Soğuk uygulaması gün boyunca ne kadar çok uygulanırsa şişlik o kadar az olur.
– Doktorun verdiği ilaç ve gargaralar kullanılmalı, ağız temizliği bakımı ihmal edilmemelidir.
– Çekim yarası en fazla 10 gün içinde iyileşir.

Bazı insanlarda 20 yaş dişleri hiç oluşmaz ya da ağız içinde diş arkında yer bulamayıp süremez; gömülü kalırlar. Hastalar genellikle bu dişler sürmüş mü, gömülü mü ya da ileriki zamanda sorun çıkaracak mı merak ederler. Bunu tespit etmek için, öncelikle klinik olarak diş muayenesi yapılır. Yirmi yaş dişi ağızda yoksa çenelerin radyografları alınır ve dişlerin var olup olmadığı, varsa pozisyonları anlaşılır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.