DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

2019 Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

21.11.2019

Yapılan yazılı açıklamada; Sağlık ağızda başlar, dolayısıyla ağız ve diş sağlığı halkımızın en öncelikli temel hakkıdır. Ülkemizde bilimsel dişhekimliğinin 111. Yıl dönümünde ve 22 Kasımı içine alan hafta, “Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Biz dişhekimleri için çok özel anlamı olan bu hafta, ağız ve diş sağlığı ile genel sağlığın aslında ayrılmaz bir bütün olduğu, dişlerimizin vücudumuzdan soyutlanamaz bir organ olduğu gibi benzerikonularda toplumu bilgilendirerek aydınlatmak, koruyucu hekimlik çalışmalarına hız vererek farkındalık yaratmak gibi amaçları olan bir dizi etkinlik içerir.

Yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen ağız ve diş hastalıklarının, şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme- gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynadığı konusundaki deliller her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden ağız ve dişhastalıklarının ortaya çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmeleri, açığa çıktıklarında ise acilen tedavi edilmeleri gerekir. Aksi takdirde toplumumuz fertlerinin, kronik ve yıkıcı ağız – diş hastalıklarının çoğalarak genel sağlığını da tehdit eder duruma gelmesi kaçınılmazdır. Bu durum genel ve ağız-diş sağlığına ayrılan bütçenin katlanarak artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Türkiye’deki tüm diş hekimlerinin,  kamu, üniversite ve serbest çalışanlarının tamamının  katılımı sağlanarak, koruyucu dişhekimliği hizmetlerinin halka yaygın bir şekilde ulaşmasını sağlayacak sağlık politikaları uygulanmalıdır. Nihayetinde de halkımız, ağız ve diş sağlığında diğer refah toplumlarının seviyesine, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Dişhekimleri Birliği hedeflerine ulaştırılmalıdır.

Koruyucu dişhekimliği ile ilgili sağlık politikaları uygulamasını beklediğimiz Sağlık Bakanlığının ve de YÖK’ün 2008 de “Türkiye de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsan Gücü Raporu’nda; “sağlık insan gücü planlaması, topluma buğün sunulan ve gelecekte sunulacak sağlık hizmetlerini gerçekleştirmek üzere, sağlıkçalışanlarının yeterli nicelikte, YÜKSEK NİTELİKTE, düzgün bir dağılımla yerinde birzamanlama ile ve doğru bir şekilde istihdam edilmesidir” denmektedir.

Ancak Sağlık Bakanlığı ve YÖK 2008 de söylediğinin buğun tam tersini yapmakta ve kendi belirlediği istikametten tam ters yönde ilerlemektedir.  Yeterli eğitim kadrosu oluşturulmadan, iş gücü planlaması yapılmadan, kontrolsüz biçimde sayıları her yıl artan dişhekimliği fakülteleri ve kontenjanları halkımızın “yüksek nitelikli” ağız ve diş sağlığı alma hedefinden çok uzaklaşmamıza neden olmaktadır. Şöyle ki; 2002 yılında 19 olan dişhekimliği fakültesi sayısı, 2019 yılında 92 ye ulaşmış durumdadır. Keza 2002 de 970 olan dişhekimleri fakültelerinin toplam kontenjan sayısı ise,  2019 da 6.400 lere ulaşmıştır. Mevcut kontenjanlarla buğün 30-35.000 Aralığında olan ülkemiz toplam dişhekimi sayısı çok değil 4 yıl sonra 55-60.000 Aralığına, 2028 de ise 90.000 i aşarak 100.000 e ulaşacaktır. Bunun sonuçlarını biz dişhekimleri işgücümüzün ucuzlaması, işsiz meslektaşlarımızın sayısının devasa boyutlara ulaşması ile halkımız ise niteliği düşük ağız ve diş sağlığı hizmetine maruz kalmakla ödeyecektir.

Kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olan Türk Dişhekimleri Birliği ve ona bağlı Odaların başlıca 2 temel görevinden biri toplumun ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden yararlanmasını niteliksel olarak en üst seviyeye taşımak, diğeri ise meslek örgütü olarak meslektaşlarımızın SDE eğitimlerini sağlayarak mesleki beceri ve bilgilerini azami düzeye çıkararak ekonomik refahlarını arttırmaktır.Bu 2 temel amacı gerçekleştirmemizde önemli bir engel olan, toplumun sağlığınıda tehdit eden bu durumun önlenmesi için;

  • İnsan gücü planlaması yapılmadan dişhekimliği fakültesi açılmamalı
  • Henüz eğitime başlamamış olan fakülteler kapatılmalı
  • Eğitim veren fakültelerde kontenjanlar azaltılmalı
  • Yukarda ifade ettiğimiz veriler değerlendirildiğinde bu ülkenin en zor ve pahalı eğitimini alan gençlerimizin geleceği ucuz iş gücü olmak ya da işsiz kalmak olmamalı.

Bu talepleri yetkili makamların dikkate alacağını umuyor ve uyarı görevimizi yaparak tarihe not düşüyoruz.

Bizleri üzen diğer bir konuda son yıllarda “Sağlıkta Şiddet” olaylarının meslektaşlarımızı da hedef alacak şekilde artmasıdır.  En Son Bursa ADSM de bir meslektaşımızın hastası tarafından bıçaklanarak yaralanması, geldiğimiz noktanın vahametini ortaya çıkarmıştır. Özellikle kamu da çalışan meslektaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması için yetkili birimlerin acil önlem alması gerekliliğini kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.

Tüm bu sorunlar bizleri asla yıldıramayacaktır. Aksine daha fazla çalışarak halkımızın ağız ve diş sağlığı hizmetinden en nitelikli biçimde hizmet alması amacımızla birlikte, meslektaşlarımızın da toplumsal refahtan hak ettikleri payı alabilmesi amacımızı gerçekleştirme azmimizi daha da artıracaktır.

Toplum ağız ve diş sağlığı haftamız tüm ulusumuza ve meslektaşlarımıza kutlu olsun.denildi.

 

 

 

Tekirdağ Dişhekimleri Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

Dişhekimi Erkan YARAPSAN

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.