DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ °C

2015-2016 ADLİ YIL YIL AÇILIŞ TÖRENLERİ YAPILDI

2015-2016 ADLİ YIL YIL AÇILIŞ TÖRENLERİ YAPILDI
2015 – 2016 Adli yıl açılış törenleri bu gün Tekirdağ valiliği tören alanında yapılan program ile başladı. Programa göre saygı duruşu istiklal maşı okunması sonrası anıta çelenk sunuldu. Tekirdağ Barosu başkanı Av. Huriye Altay Erol yaptığı konuşmasında ;
2015-2016 Adli Yıl Açılışı nedeniyle sizleri; Tekirdağ Barosu ve şahsım adına saygı ile selamlıyor, 87 hin meslektaşımın, ilimizde görev yapan Hâkim, Savcı ve adliye personeli başta olmak üzere, ülkemizin tüm yargı çalışanlarının yeni adli yılı kutluyor, bu yılın – öncekilere inat- ADALETLİ BİR YIL olmasını diliyorum.
Değerli Meslektaşlarım,
Bugün, bir başka açıdan da özel bir gündür.
Bugün, DÜNYA BARIŞ GÜNÜ’DÜR.
Savaşa, kavgaya, sövgüye değil “Barışa” her zamankinden de fazla ihtiyaç duyduğumuz bir süreçteyiz.
Biz avukatlar, bölgemizden başlayarak, tüm dünyada yokluğuna izin verilemeyecek ilk değerin BARIŞ olduğuna, insanlığın, ancak barış varsa insana yakışır şekilde geleceğe ulaşabileceğini ve sadece barış ile dünyanın yaşanılır kılınabileceğine inanırız. Ulusal ve uluslararası düzeyde savaşları sonlandırıp barışı tesis edecek tek gücün, ADALET olduğu ise tartışmasız bir gerçektir.

Bu sebepledir ki “BARİŞ. adalet, temeli üzerine yükselir ve biri yoksa diğeri de olmaz.” Bunun için hepimiz, avukat, hakim, savcı ve tüm yargı çalışanları, sadece adaletin sağlayıcıları değil, BARIŞIN DA KORUYUCULARIDIR.
Değerli katılımcılar,
Tekirdağ Barosu, 1958 den bugüne, 57 yıldır adaletin ve savunmanın saygınlığı için çaba göstermektedir. Bugün Tekirdağ’da 250 ye yakını kadın olmak üzere, 600 u aşkın avukat, bir yandan sahada mesleğimizi yaparken, bir yandan da mensubu olduğumuz Tekirdağ Barosu aracılığıyla mesleğimize, hukuka ve yaşadığımız topluma duyarlı, özverili çabalarımızı sürdürmekte, adalet ve demokrasiyi yüceltmek için gayret göstermekteyiz.
Tekirdağ’ın, Türkiye’nin ve insanlığın sorunlarına karşı duyarlılığımız, mutlak insan hakları ve hukuk devletinin korunması adınadır. Tekirdağ Barosu avukatları olarak HUKUKSUZ BİR DEVLET, ADALETSİZ BİR HUKUK İSTEMİYORUZ. AVUKATSIZ BİR ADALETİ DE KABUL ETMİYORUZ.
Değerli katılımcılar,
Yeni adli yılın başlaması nedeniyle bir kere daha vurgulayarak belirtmek isterim ki. Avukatlara yönelik bireysel vc siyasal saldırılar, özlük haklarındaki eksiklikler sürmektedir. SAV- SAVUNMA-YARGI EŞİTLİĞİNDEKİ avukat aleyhin dengesizlikler hala ve maalesef can yakmakta, toplumun hak ve adalet duygusuna verdiği zarar, adalete güveni sarsmakta avukatlar ciddi hak ihlalleri yaşamaktadır.
Ancak, her ne olursa olsun bilinmelidir ki, şeref ve namusa ettiğimiz yeminle ve haklı bir gururla giydiğimiz bu cübbe, 365 gün-24 saat göreve hazır ömürlük bir emekle taşınmaktadır. Hiçbir zaman, hiç kimsenin önünde ve hiçbir sebeple iliklenmemiş, iliklenmeyecektir.
Tekirdağ’ın ve bu ülkenin avukatları olarak onurlu bir hak arama mücadelesi vermenin, alnı açık bir hayat sürdürmenin önemini, değerini ve mutluluğu bilir ve buna göre yaşarız.
Biz Avukatların, haksızlık karşısında koşulsuz direnci ve adaleti gerçekleştirme çabalarını her hal ve şartta devam ettirmeyi yaşam amacı ve sevinci sayan bir adalet ordusu olduğunu ve insanlık durdukça bunun süreceğini herkes bilmelidir. Çünkü Avukat; halkın hukuktaki yansıması, yargılamayı adil ve güvenilir kılan aslı unsurdur.
Değerli Meslektaşlarım,
Güzel ülkemiz, artan huzursuzluklar, eşitsizlikler ve kayıpların yanı sıra, üniter yapımızı yok sayan özerklik söylemleri ile, Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyetini hedef alan çok yönlü ihanetlerle bir imtihan vermektedir. Bugün sona eren adli tatil, teröre, -asker- polis-sivil- pek çok kayıp verdiğimiz acılı bir dönem olmuştur.
Tekirdağ barosu olarak Türkiye cumhuriyetini ve masum insanları hedef alan hainlerin terör faaliyetlerini lanetliyor, hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve tüm milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz.
Değerli meslektaşlarım, saygıdeğer basın mensuplan,
Bir kere daha söylemek ve akıldan çıkarılmamak gerekir ki;
SAVUNMASIZ DEVLET ESİR, SAVUNMASIZ ADALET , YETİMDİR.
DEVLETİ MEŞRU KILAN ADALET, ADALETİ MEŞRU KILAN, SAVUNMADIR. Yeni adli yılın, insana yakisir adil bir yıl olması temennisiyle Tekirdağ Barosu ve şahsım adına hepinize saygılarimi sunarim.dedi.
Törenler sonrası akşamda 18:00 -21:00 arası Değirmenaltı bahçe tesislerinde adli yıl açılış kokteyli verildi.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.