DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 21°C
Çok Bulutlu

2011 sağlık çalışanları için sorunlarla geçti

31.12.2011

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 2011 yılının sağlık çalışanları için sorunlarla dolu bir yıl olduğunu belirterek, bu yılda kamu çalışanlarının yüzde 80’inin yoksulluk sınırı altında maaşa mahkum edildiğini, sağlık çalışanlarının yaşadıkları haksızlıkların, uğradıkları adaletsizliklerin çok ileri boyuta ulaştığını ifade etti.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 2011 yılının sağlık çalışanları için sorunlarla dolu bir yıl olduğunu belirterek, bu yılda kamu çalışanlarının yüzde 80’inin yoksulluk sınırı altında maaşa mahkum edildiğini, sağlık çalışanlarının yaşadıkları haksızlıkların, uğradıkları adaletsizliklerin çok ileri boyuta ulaştığını ifade etti.

Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, döner sermaye adaletsizliğine son verilmesi beklenirken yönetmelik değişikliğiyle döner sermayelerin yaklaşık 200 TL düşürüldüğünü hatırlattı. Sağlık Bakanlığı’nın 2011’de keyfi düzenlemelerde bulunduğunu kaydeden Kahveci, şunları ekledi:

“2011 yılında çalışanların talepleri yerine kendi keyfiyetine göre düzenlemeleri ön plana çıkaran Sağlık Bakanlığı kanun hükmünde kararname ile yabancı doktor ve hemşire çalıştırılmasının önü açmış, Kamu Hastane Birlikleri ile de hastanelerimizi işletmeye dönüştürme sürecini başlatmıştır. Birlik yöneticilerine yüksek maaş öngörülürken, sağlık çalışanlarının ücretleri 1 TL bile arttırılmamıştır. Yeni oluşturulan ve sağlık çalışanlarının çalışma hayatlarını düzenleyecek kurullarda çalışanların temsilcilerine yer verilmemiştir.”

-“HER KADRODA OLAN AYRI BİR SORUN YAŞADI”-

Kahveci, 2011 yılında sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinin olumlu bir adım olduğunu; ancak Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeli istihdamda ısrar etme alışkanlığını sürdürdüğünü aktardı. Sağlık Bakanlığı’nın tüm çalışanları kadrolu olarak istihdam etmesi gerektiğini belirten Kahveci, hizmetlilerin memur kadrosuna alınmaması, 4/C’lilerin haklarında iyileştirme yapılmamasının, vekil ebe hemşirelerin 4/B’ye geçişte mağdur edilmesinin “her kadroda ayrı bir sorun yaşanmasına” neden olduğunu bildirdi.

Sorunlara rağmen sağlık çalışanlarının özverili ve fedakarca nasıl hizmet yaptıklarının Van depreminde bir kez daha görüldüğünü vurgulayan Kahveci, şunları ifade etti:

“Tüm bu sorunlara rağmen sağlık hizmetlerinde vatandaş memnuniyetin artması çalışanların nasıl bir özveri ile mesleklerinin sürdürdüklerinin en önemli kanıtıdır. Van’da yaşanan deprem felaketinde enkazdaki ailesini bırakıp kurtarma faaliyetine katılan sağlık çalışanı arkadaşımızın davranışı sağlıkçıların bu mesleğe bağlığını ve fedakarlıklarını 2011 yılında herkese gösteren olay olmuştur. Sorunlarla dolu bir yılı geride bırakırken temennimiz sorunlara çözümlerin üretildiği ve çalışma hayatında kolaylıklar sağlandığı 2012 yılı geçirmemizdir. Bu dileklerle yeni yılın şimdiden tüm sağlık çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.