Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 9°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
9°C
Hafif Yağmurlu
Cts 4°C
Paz 2°C
Pts 2°C
Sal 4°C

19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı
19 Eylül 2011 14:35

Gaziler günü kutlaması vilayet önünde yapılan çelenk sunma merasimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Namık Kemal Lisesi Müdür Yardımcısı ve tarih öğretmeni Kazım Karakaya gaziler günü konuşmasında;

Çağın koşullarına, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ancak tarih bilinciyle mümkündür. Türk milletinin her ferdi, yaşadığı hayatın geçmişte edinilen tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilir. Bu bakış açısıyla gazilerinin ve şehitlerinin hatırasını canlı tutar. Onların yazdığı destanı sonraki nesillere aktarır. Böylece Türk olmanın şuurunu çocuğuna da öğretir.

Milletleri millet yapan bir takım değerler vardır. Bu değerler o milletin harcıdır, tutkalıdır. Olmazsa olmazıdır. O değerlerle yaşar, o değerlerle nefes alır. Millet olmanın bilincine varır. İşte bu değerlerden bir tanesi de GAZİLİKTİR.
Kelime anlamı olarak; dinine, vatanına ve namusuna göz diken düşmanı defetmek için muharebeye katılan ve gazadan sağ salim dönenlere verilen bir sıfattır; unvandır.
Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması sürecinde sefer düzenleyen Türk akıncıları tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlayan GAZİLİK unvanı 1000 yıldır Türk milletinin gururla ve şerefle taşıdığı bir unvan olmuştur. Türk Milleti tarihinde kendisine önemli başarılar kazandıran kişilere bu unvanı vermiş ve hafızasında yaşatmıştır. Osman Gazi, Gazi Süleyman Paşa, Gazi Murad Hüdavendigar, Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Gazi Osman Paşa gibi yüzlercesini sayabiliriz ama en başta da; Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulusal önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir.

Milletimizin kahramanlıklarının en şanlılarından birisi ve bize zaman olarak en yakını Milli Mücadelemizdir. Türk insanı kendine yakışan zaferi, burada da elde etmeyi bilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında kenetlenerek, onun rehberliğine inanarak bağımsızlığına ve varlığına göz dikenleri vatanından kovmuştur. Bu mücadelede gazilik ve şehitlik şerefine ulaşan atalarımızın destanı hala anlatılır, kahramanlık türküleri hala söylenir.

Bulunduğumuz coğrafya, tarihin en kanlı savaşlarına, en karmaşık siyasi oyunlarına sahne olmuştur, olmaya da devam etmektedir. Böyle olmasına rağmen milletimiz ülkesini bir istikrar ve güven ortamı haline getirmeyi başarmıştır. Gazi yahut şehit olmaya hazır milyonlarca ferdiyle bu huzur ve güven ortamı sürecektir. Kahramanlığı ve hürriyet tutkusunun yanında, milletimizin bir üstün özelliği de sahip olduğu vefa duygusudur. Bize Türkiye Cumhuriyetini emanet eden gazi ve şehitlerimize gösterdiğimiz hürmet bundandır. Türk insanı gazi veya şehit olan atasını sohbetinde, işinde, ibadetinde en derin duygularla anmaktadır. Türk Milleti için, “şehitler nurlanmış” ve “gaziler onurlanmış” şahıslar demektir.  “Gaziler Günü, Anadolu’nun-Rumeli’nin, İstanbul’un fethinde, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, Güneydoğu’da destan yazan, vatana canını adayan kahramanların günüdür.

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Sakarya Meydan Savaşından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce “Gazilik” unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Gününü kutluyor, bu vesileyle aramızdan ayrılmış gazi ve şehitlerimizi rahmetle anıyor, yaşayan tüm gazilerimizi saygıyla selamlıyoruz” Kahraman gaziler gününüz kutlu olsun.

Vilayet önünde yapılan kutlama törenine Vali Zübeyir Kemelek, Garnizon Komutanı Tuğ. Gnrl. Ömer Faruk Küçük, Belediye Başkanı Opr. Dr. Adem Dalgıç, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, Vali Yardımcıları Mustafa Masatlı, Bekir Sıtkı Kocakundakçı, Ahmet Büyükçelik, Dr. Mehmet Turan Çuhadar, Emniyet Müdür Necdet Çelikbilek, İl Jandarma Komutanı Kazım Rıfkı Ayhan, İdare Mahkeme Başkanı Nihat Toktaş, Ak Parti İl Başkanı Soner Çizen, CHP İl Başkanı Kadir Albayrak, İl Genel Sekreteri Mustafa Yel, İl Genel Meclisi Başkanı Av. Orhan Perçinoğlu, Kültür Müdürü Mehmet Altaş, Vergi Dairesi Başkanı Abdül Kayyum Karayel, İl Defterdarı Yusuf Atılgan, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehtap Şen, İŞKUR Müdürü Şerafettin Küçük ve davetliler katıldı. Tören sonrası gaziler ve şehit aileleri yakınlarına Vali Zübeyir Kemelek tarafından 200 kişilik yemek verildi.