Dolar 19,0429
Euro 20,7410
Altın 1.213,72
BİST 5.005,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 14°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
14°C
Az Bulutlu
Cum 15°C
Cts 17°C
Paz 17°C
Pts 12°C

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü
16 Kasım 2011 16:10

“14 Kasım Dünya Diyabet Günü” etkinlikleri kapsamında özellikle diyabet hastaları olmak üzere halkımızı bilgilendirme çalışmaları düzenlenecek olup, NKÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat YILMAZ tarafından 14 Kasım 2011 saat 13:30’da Tekirdağ Belediye Kültür Merkezinde, 16 Kasım 2011 tarihinde saat 13:30 da Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda “Diyabet ile yaşam” konulu seminer verilecektir. Diyabet hakkında farkındalık yaratmak için diyabet ile yaşam üzerine özelikle diyabet hastalarının, yakınlarının ve tüm halkımızın katılımı önem arz etmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre dünyada diyabetli sayısının 220 milyona ulaştığını söyledi.  Türkiye’de ise diyabetin Dünya Sağlık Örgütü’nün 2030 yılı tahminlerini geçtiği ve son 10 yılda yüzde 100’den fazla artarak 10 milyon kişiyi etkilemektedir. Türkiye ve dünyada büyük bir hızla yayılan diyabet hastalığı iyi tedavi edilmediği takdirde ciddi kalp damar hastalıklarına, böbrek bozukluklarına, körlüklere neden olabilmektedir. Yaşamın her alanında bir gündem konusu haline getirilmesi ve yaşam boyu diyabetten korunma bilincinin geliştirilebilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, ‘Diyabeti Durduralım!’ adıyla sağlık alanında ulusal bir sosyal sorumluluk projesi başlatılmıştır. Sağlıklı yaşam konusunda her kesime eğitim vererek kamuoyunun bilgi birikimini artırmak, beslenme bilinci oluşturmak, spor ve egzersizi hayatın bir parçası haline getirmek amaçlanmaktadır.

Diyabetin Türkiye ekonomisine oluşturduğu yük şu an için yıllık 3 milyar doların üzerindedir. Bu projeyle, diyabet ve diyabetin sebep olduğu bu yükün geleceğe dönük olarak azaltılması hedeflenmektedir.

‘Diyabet hepimizin gündem maddesi olmalı’
Bugün, Sağlık Bakanlığımız, sağlık kuruluşlarımız ve hekimlerimiz diyabetle başarıyla mücadele ediyorlar ancak onları yalnız bırakmamalıyız. Her sosyal paydaşın taşın altına elini koyması ve mücadeleye katkıda bulunmasıyla mümkündür. Diyabeti Durduralım Projesi’nin hedefi, doğru iletişimle diyabeti gündemde tutmak ve bu konuda toplumsal bilgi dağarcığımızı genişletmektir. Herkese çok önemli roller düşmektedir. Her zaman olduğu gibi yazılı ve görsel basının toplumu bilinçlendirme yönündeki etkisi önemlidir.

Diyabete karşı sağlıklı yaşam seferberliği
Diyabeti gündemde tutmak ve diyabeti önlemek için toplumun her kesiminin bilinçlenmesi önem taşımaktadır. Diyabetten korunmak için doğru beslenme ve hareketli yaşamı yaşam biçimimiz haline getirmek en önemli unsurdur.

14-18 Kasım haftası Diyabet Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta içinde ilimizde bir dizi etkinlik planlanmaktadır. Bu etkinliklerde Tekirdağ Valiliği, Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü, Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi iş birliği içinde gerçekleştirilmektedir. Hafta içinde toplumu bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla halka yönelik konferanslar, radyo ve televizyon programları yapılacaktır. Yerel basına bu hafta başlamadan bir dizi diyabet ile ilgili bilgilendirme haberleri yayımlanmıştır. Hafta programımızın halkımıza duyurulması büyük önem taşımaktadır.

PROGRAM:

TARİH
SAAT
AKTİVİTE
YER
KATILIMCI
14/11/2011
10.00-11.00
Basın Toplantısı
Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu(2.Kat)
Vali Yardımcısı Mustafa MASATLI-Sağlık Müdürü Dr.Mehtap ŞEN-NKÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Murat YILMAZ- İl Milli Eğitim Müdürü Şenol GENÇ-Davet Edilen Basın Mensupları
14/11/2011
13.30
“Diyabet İle Yaşam” Konulu Konferans
Tekirdağ Belediye Kültür Merkezi
NKÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Murat YILMAZ
14/11/2011
18.00-19.00
Tekirdağ Merkez İlçe TV Programı Canlı Yayın
Kanal 59
NKÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Murat YILMAZ
16/11/2011
10.00-11.00
Çorlu Radyo Programı
Çorlu fm
NKÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Murat YILMAZ
16/11/2011
13.30
“Diyabet İle Yaşam” Konulu Konferans
Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu
NKÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Murat YILMAZ
17/11/2011
13.00-14.00
Tekirdağ Merkez İlçe Radyo Programı
Armoni fm
NKÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Murat YILMAZ

Bu hafta içinde ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde 14-18 Kasım 2011 tarihleri arasında İlimizdeki tüm okullarda İlköğretim okullarında Fen Bilgisi dersinde, Ortaöğretim okullarında Biyoloji dersinde tüm öğrencilere “Okulda Diyabet Programı” kapsamında www.diabturk.gov.tr adresinde yayımlanan okulda diyabet programı filmleri indirilerek gösterimi sağlanacaktır.