Dolar 27,4386
Euro 29,0756
Altın 1.627,46
BİST 8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 25°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
25°C
Az Bulutlu
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 22°C
Per 23°C

112 Afet Acil Kumanda Merkezi

112 Afet Acil Kumanda Merkezi
09 Eylül 2011 18:57 | Son Güncellenme: 09 Eylül 2011 19:16

İlimizde 112 Acil Sağlık Hizmetleri; Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şubesine bağlı olarak, İl Ambulans Servisi Başhekimliği koordinasyonunda; Komuta Kontrol Merkezi ve 18 İstasyon ile verilmektedir.

Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında; 112 numaralı telefona gelen acil yardım çağrılarının karşılanması, değerlendirilmesi, 112 ambulans ekibi marifetiyle müdahale edilmesi gerekenlerin tespit edilerek en yakın ve en uygun istasyonun görevlendirilerek olay yerine en kısa sürede ulaşılarak müdahale edilmesinin sağlanması, hastaneye nakli gerekenler için en uygun hastanenin tespit edilmesi ve organize edilerek sevkin sağlanması, hastaneler arası ve il dışı hasta sevklerinin organize ve koordine edilmesi, hava ambulansı hizmetlerinin koordine edilmesi, olağan dışı durumlarda ve afetlerde olayın teyit ve tespit edilerek, gerekli yerlere haber verilerek acil tıbbi müdahalenin sevk ve koordine edilmesi ayrıca tüm bu hizmetlerin kayıtlarının tutulması ve raporlanması bulunmaktadır.

Komuta Kontrol Merkezimize gelen çağrılar bilgisayar ortamında karşılanmakta olup, Çağrı kayıt ve arşiv, digital haritalar üzerinde araç takip, hastane otomasyon, raporlama, telsiz-uydu haberleşme, video tele konferans sistemleri kullanılmaktadır.

Ayrıca Komuta Kontrol Merkezimizi arayan yabancı uyruklu olup İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça konuşan şahıslar ile telekonferans vasıtasıyla Bakanlığımızın ilgili personelinin desteği alınarak görüşülebilmekte, diğer diller için ise konsolosluk ve büyükelçilikler vasıtası tercümanlık hizmetinin alınabilmektedir.

112 İstasyonlarımızda, 1 tanesi kar paletli olmak üzere toplam 21 Acil Yardım Ambulansı ile hizmet verilmekte olup, hastanelerimizde ise 8 Acil Yardım Ambulansı bulunmaktadır. 3 ambulansımız ise Evde Sağlık Hizmeti Aracı olarak hizmet vermektedir. Ayrıca hava ambulansı hizmeti 2009 yılından beri ilimizde de verilmektedir.

Komuta Kontrol Merkezimizde 24 saat esasına göre her gün 1’i hekim olmak üzere 5 sağlık personeli, 112 istasyonlarımızda ise 1 Hekim veya Paramedik, 1 Acil Tıp Teknisyeni ve 1 ambulans sürücüsü görev yapmaktadır.

Sağlık bakanlığı 2012 yılı için Türkiye genelinde her ilçede en az 2 adet 112 İstasyonu açılmasını planlamakta olup, Sağlık Müdürlüğü olarak bizde 2012 yılı için 27 İstasyon ile hizmet vermeyi planladık (Merkez ilçede 5, Çorlu’da 6, Çerkezköy’de 3, Şarköy’de 3 ve diğer ilçelerde 2’şer istasyon). Ayrıca ilimizde deniz ambulansı hizmeti verilmesi de Bakanlığımız planlamasına alınmıştır.

Komuta Kontrol Merkezimize günlük ortalama 2900 adet çağrı gelmekte olup bu çağrıların yalnızca ortalama 69’una ambulans görevlendirmesi yapılmaktadır (asılsız ve gereksiz aramalar nedeniyle).

2011 yılı ilk 6 ayında; ilçe merkezlerinden gelen çağrıların %91’ine ilk 10 dakikada, kırsal bölgelerden gelen çağrıların %98’ine ilk 30 dakikada ulaşılmıştır.

2011 yılı ilk 6 ayında toplam vaka sayımız 8812 olup, 723 vaka il dışındaki hastanelere, 1701 vaka ise il içi hastanelere sevk edilmiştir.

2011 yılının ilk 6 ayında 1055 trafik kazası vakasına müdahale edilmiştir.

Komuta Kontrol Merkezimizde çalışan personellerimiz iletişim eğitimi, Mesleki Rol Gelişimi Eğitimi ayrıca Temel Modül Eğitimlerini, 112 İstasyonlarında çalışan sağlık personellerimiz ise Acil Hekimliği ve Ambulans Hizmetleri ile ilgili mesleki sertifika programlarına alınmakta, Ambulans sürücülerimiz ise Temel İlkyardım Eğitim, Güvenli Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitim Programlarına alınmaktadır.

112 numaralı telefonu aramanız gereken bir durum olursa; Sakin olun yada sakin olan bir kişiye aratın, kendinizi tanıtın, aradığınız numarayı söyleyin, olayın ne olduğunu net olarak belirtin, olay yerini anlaşılabilir şekilde tarif edin, olaydan kaç kişinin etkilendiğini ve durumlarını net olarak bildirin 112 görevlisi tarafından sorulan soruları net olarak cevaplayın ve telefonu kapatabilirsiniz diyene kadar kapatmayın, telefonu kapattıktan sonra ise aradığınız telefonu meşgul etmeyerek 112 görevlisi tarafından tekrar aranabileceğinizi unutmayın.

112 görevlisi tarafından sorulacak sorular hastanızın hayatı için önem arz etmekte olup,  mutlaka cevaplayın. Sizinle telefon görüşmesi yapılırken, en yakın ambulans ekibinin görevlendirildiğini ve yaptığınız konuşmaların vakit kaybına yol açmadığını bilin.

Hayata bağlayan numara; 112

Hayata bağlı kalmak istiyorsanız 112 hattını gereksiz yere meşgul etmeyin.